Back to home
Europa, W PODRÓŻY

Samochodem na koniec Europy – POJECHANY europejski ROAD TRIP 2020

2020 rok oddalił od siebie kontynenty i mocno nadwyrężył moje (i Wasze prawdopodobnie też) zaufanie do połączeń lotniczych. Przekreślił tyle moich podróżniczych planów, że ze strachu przed kolejnym rozczarowaniem, postanowiłam nie planować już na ten rok nic. Z tego nieplanowania wyszedł mi bardzo fajny europejski road trip – pierwszy od 4 lat w ogóle i pierwszy od nie pamiętam kiedy road trip po naszym kontynencie. I wiecie co? Tęskniłam za tą wolnością i elastycznością jaką daje podróżowanie samochodem, za wakacyjną beztroską w głowie (ostatnie 2 lata każdemu mojemu wyjazdowi towarzyszył jakiś projekt lub… klienci), za tym rozkosznym „nic nie muszę, ale wszystko mogę chcieć”. Lubię i doceniam różne formy podróżowania, ale road tripy kocham od zawsze. A teraz, dodatkowo, w pandemicznej rzeczywistości, podróżowanie własnym środkiem transportu wydaje się najbezpieczniejsze i najbardziej rozsądne.

europejski road trip - Szwajcaria
Roche de Naye – Szwajcaria

Europejski road trip

9 dni, prawie 4000 km, 5 krajów: Austria, Niemcy, Szwajcaria, Francja i Hiszpania (+ Czechy tranzytem), 7 granic, góry (w aż 4 krajach), jeziora polodowcowe, starożytne amfiteatry i akwedukty, romantyczne miasta i miasteczka, dzikie flamingi na mokradłach, plaże Morza Śródziemnego i orzeźwiająca bryza Atlantyku na deser. Sama jestem w szoku, że aż tyle udało się zmieścić w te 9 dni i to bez gonitwy na łeb na szyję (pośpiech odbiera mi przyjemność z podróżowania, wolę mniej, ale wolniej), że tyle udało się zobaczyć, tyle przeżyć i nic się po drodze nie „wywaliło”, a największą (i chyba jedyną!) wpadką było omyłkowe zamówienie paelli z mięsem. Jednak szaleńcom szczęście sprzyja! Nawet w 2020 roku.

Powietrze pachniało lodami

Wszyscy przywozimy z podróży obrazy: te utrwalone na zdjęciach i te zapisane w naszej głowie. Są tacy, których podróże mają swoją ścieżkę dźwiękową, inni zapisują wspomnienia na podniebieniu. Moje wspomnienia pachną.

W każdej chwili jestem w stanie przywołać w pamięci kwiatowy aromat zmrożonego rose, które piłam w kawiarence przy fontannie w Nimes. Pamiętam zapach francuskiego ciasta, unoszący się jak słodkie zaproszenie wokół piekarni w jednej z wąskich uliczek starego miasta w Avignon. Pamiętam intensywny aromat rozmarynu porastającego dziki brzeg rzeki Le Gardon, nad którą Rzymianie przed wiekami wybudowali akwedukt Pont du Gard, zapach rozgrzanej sierpniowym upałem ziemi na plantacji winogron i morskiej bryzy na plaży pod Montpellier. A francuska część mojego europejskiego road tripa najbardziej kojarzy mi się z zapachem… Jechaliśmy przez Prowansję, wzdłuż drogi, po horyzont ciągnęły się gaje oliwne, gdzieniegdzie przeplecione ścianą strzelistych cyprysów. Było upalnie i wietrznie. Otworzyłam na chwilę okno, by wpuścić trochę prowansalskiego powietrza, zaciągnęłam się i… „Powietrze pachnie lodami!” krzyknęłam podekscytowana. I ten zapach, to wspomnienie ze mną zostanie.

europejski road trip - Francja
Annecy – Francja

Road trip z Warszawy na Costa del Sol

Znajdziecie tu listę miejsc, które odwiedziłam, dzień po dniu, podczas europejskiego road tripu. Wraz z publikacją kolejnych relacji, będę je podlinkowywała, a wpis ten zamieni się w spis treści do dziennika zachwytów, praktycznych wskazówek i przewodników.

Gotowi do drogi? To jedziemy!

Dzień I

Warszawa – Czechy (tranzytem) – przystanek nad jeziorami Asttersee i Mondsee w Austrii – wieczór w Salzburgu

Dzień II

Salzburg – Schönau am Königssee w Bawarii: trekking na szczyt Grünstein, spacer nad jeziorem Königssee – nocleg w Sankt Gallen w Szwajcarii

Schönau am Königssee – perełka Bawarii po sąsiedzku z Salzburgiem

Dzień III

Sankt Gallen – Montreux: wjazd/trekking na Roche de Naye, spacer nad Jeziorem Genewskim – wieczór w Annecy we Francji

Dzień IV

spacer po Starym mieście w Annecy – Col de la Forclaz (punkt widokowy na jezioro Annecy) – lunch nad jeziorem Annecy – nocleg w Avignon

Dzień V

zwiedzanie Avignon – Pont du Gard – Nimes – flamingi w Camargue – kolacja na plaży – nocleg na trasie do Monpellier

Dzień VI

zwiedzanie Monpellier – lunch na plaży pod Monpellier – wieczór w Tarragonie

Dzień VII

zwiedzanie Tarragony – Pont del Diable – wieczór w Walencji

Dzień VIII

zwiedzanie Walencji

Dzień IX

Walencja – Costa del Sol

europejski road trip - Hiszpania
Walencja – Hiszpania

Costa del Sol

Nie trzeba być szczególnie spostrzegawczym, żeby zauważyć, że plan tego road tipu jest trasą tylko w jedną stronę. To nie żadne przeoczenie – IX dnia podróży odebraliśmy klucze do mieszkania w La Cala de Mijas na Costa del Sol, skąd będę odkrywać uroki i tajemnice Hiszpanii, którą jestem absolutnie zachwycona.

Ale o tym opowiem Wam już w innym wpisie.

Plaża z widokiem na Giblartar – Hiszpania

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

By Pojechana, 11 września 2020 Dziennikarka i socjolożka, uzależniona od pisania pasjonatka podróży, miłośniczka gór i rozgadana pilotka wycieczek do Azji. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 40 krajów, mieszkała w Angli, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
  • 7

Pojechana

Dziennikarka i socjolożka, uzależniona od pisania pasjonatka podróży, miłośniczka gór i rozgadana pilotka wycieczek do Azji. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 40 krajów, mieszkała w Angli, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

7 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!