Back to home
Gruzja, trekking

Zielone trekkingi – najpiękniejsze atrakcje Kazbegi

Stepancminda, znana bardziej jako Kazbegi, to położona nad rzeką Terek, na wysokości 1750 m n.p.m. górska miejscowość, będąca przede wszystkim bazą wypadową na Kazbek. Jednak niezależnie od tego, czy wybieracie się na gruziński pięciotysięcznik, czy nie, gorąco Was namawiam, byście będąc w kraju chinkali odwiedzili to miasteczko. Jest ono bowiem bramą nie tylko na Kazbek, ale i na malownicze, lekkie trasy trekkingowe po okolicy. Lekkie, a TAKIE piękne, że momentami aż brak słów! Tak, nawet mi!

Wybrałam i na własnych nogach przetestowałam NAJpiękniejsze z nich.

Dolina Truso

Jedna z najpiękniejszych dolin, jakie widziałam. Zdecydowanie najpiękniejsza z tych „bezwysiłkowych”, do których nie trzeba maszerować wiele godzin pod górę, tylko można wygodnie podjechać samochodem (na przykład busem, który od kwietnia do października codziennie wyjeżdża spod biura Mountain Freaks w Kazbegi).

Dolina Truso zachwyca tęczą barw natury: soczystą zielenią traw, błękitem wody i bielą spienionego nurtu rzeki Terek (Tergi), całą paletą odcieni pomarańczy, czerwieni i żółci, którymi mineralne źródła malują tutejszy krajobraz. 22 kilometrowa, płaska trasa wiedzie przez kanion Kasari,  opuszczoną kamienną wioskę Ketrisi i mijając dwa monastyry, kończy się u stóp twierdzy Zakagori, gdzie kończy się też Gruzja, a zaczyna tajemnicza
Osetia Południowa. Tu trzeba zawrócić (czego pilnują stacjonujący tu żołnierze).

Wybierając się na wycieczkę, koniecznie zabierzcie ze sobą gruziński ser, chleb i wino, gdyż zielone pastwiska doliny Truso to wymarzone miejsce na piknik, podczas którego będziecie mogli obserwować przelewające się drogą rzeki owczych stad pilnowanych przez gruzińskie psy pasterskie o poczciwych pyskach i gabarytach niedźwiedzi lub po prostu, leżąc na wznak na trawie gapić się w niebo.

Juta

Juta to malutka wioska leżąca na wysokości 2140 m n.p.m. (podobno jest najwyżej położoną miejscowością w regionie Mccheta-Mtianetia), około 20 kilometrów od Kazbegi (skąd można tu dojechać busem Mountain Freaks). Ale nie sama wioska jest atrakcją, a trekkingowy szlak, który bierze tu swój początek. Po około 5 godzinach marszu (tym razem idziemy pod górę, nie po płaskiej drodze jak w dolinie Truso) dotrzemy pod nazywany Dolomitami Kaukazu masyw Chaukhi, którego najwyższy wierzchołek (a ma ich siedem) sięga 3688 m n.p.m.. Niezwykłe doznania estetyczne gwarantowane: okolica jest po prostu PRZEPIĘKNA! Jeśli macie odpowiedni zapas sił i czasu, możecie pójść dalej, do biegnącej na wysokości 3432 m n.p.m. przełęczy Chaukhi (+ 3 godziny marszu). Po drodze będziecie mijać pasące się beztrosko na pocztówkowo zielonych zboczach konie i krowy, krystalicznie czyste jeziorka, w tafli których przeglądają się strzeliste górskie szczyty i wesoło szumiące, maleńkie wodospady. To podczas trekkingu z Juty zobaczyłam Gruzję, jakiej obrazki zaprowadziły mnie do tego kraju.

Koniecznie zatrzymajcie się na kawę, chaczapuri albo kieliszek gruzińskiego wina w położonej na szlaku restauracji Fifth Season. Może lepiej w drodze powrotnej, bo z własnego doświadczenia wiem, jak ciężko jest wstać od stołu z pięciogwiazdkowym widokiem.

Klasztor Cminda Sameba

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gruzji: Cminda Sameba, czyli pochodząca z XIV wieku Cerkiew Świętej Trójcy, leży na wysokośći 2170 m n.p.m., tuż nad Kazbegi. Można tu dotrzeć pieszo (maksymalnie 2 godziny marszu), konno lub w wersji dla leniuchów: samochodem. Jeśli wybieracie się na Kazbek- to tu zaczniecie trekking ku pokrytemu wiecznym lodem gigantowi.

Lodowiec Gergeti

Wyruszając spod wspomnianej wyżej Cminda Sameba trasą na Kazbek, po około 4 godzinach marszu pod górę, dojdziecie do jednego z tutejszych cudów natury: lodowca Gergeti. Po drodze przejdziecie położoną na wysokości 2940 m n.p.m. malowniczą przełęcz Arsha, miniecie schronisko Alti Hut i przejdziecie przez rzekę. Nie martwcie się, ścieżka jest wydeptana i naprawdę trzeba by się bardzo postarać, żeby ją zgubić- nawet gapiąc się bez końca na przepiękne górskie krajobrazy, które będą Was otaczać i zmieniać wraz ze zmianą wysokości.

Powrót spod lodowca (nie wchodźcie na niego, jeśli nie macie odpowiedniego sprzętu i doświadczenia) do Cerkwi powinien Wam zająć około 2 godzin (bo „z górki na pazurki”).

To którą trasę wybieracie? Śmiem obstawiać, że wszystkie.


Piękno Gruzji odkrywałam razem z Mountain Freaks  – polsko- gruzińską agencją turystyki górskiej.

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

By Pojechana, 16 marca 2019 Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
  • 13

Pojechana

Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

13 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!