Opowiadanie o podróżach jest moją pasją. Lubię dzielić się doświadczeniami, zarażać ciekawością świata i motywować do sięgania tam, gdzie strach sięgnąć. Czuję się zobowiązana szerzyć wiedzę o odpowiedzialnym podróżowaniu i zaszczepiać szacunek i pokorę wobec innych kultur i natury.
Na scenie czuję się jak ryba w wodzie i mam doświadczenie jako prelegentka na największych targach i festiwalach podróżniczych w Polsce, imprezach korporacyjnych i kulturalnych, między innymi:
Jeśli organizujesz imprezę integracyjną lub wydarzenie podróżnicze, chciałbyś zaprosić mnie na prelekcję do domu kultury, szkoły, domu seniora czy kawiarni, napisz do mnie: [email protected].
Zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin i opowieści z podróży po Państwie Środka: o walkach świerszczy, podrabianym jedzeniu, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, tradycyjnym weselu i nowoczesnych zaręczynach, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. Opowiadam o swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po „kraju na końcu świata i nie z tego świata”. Podróży lokalnym zwyczajem bez trzymanki i czasem pod prąd.
Czas trwania prelekcji: 60 minut.
Zapraszam do obejrzenia krótkiego zwiastunu prelekcji:
Prezentacja „Laowai w wielkim mieście” zdobyła obydwie nagrody 5. Festwialu Podróżniczego „Bez Granic” w Środzie Wielkopolskiej: nagrodę główną i nagrodę publiczności.
Aleksandra Świstow opowiada o podróży przez Birmę, a raczej Mjanmę, gdzie środa ma dwanaście godzin, samochody jeżdżą pod prąd, odległości są dłuższe (bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że birmański pociąg potrzebuje 19 godzin żeby pokonać 600 km?), a mieszkańcy witają turystów szczerym i szczerbatym od rzucia betelu uśmiechem, szeroko otwartymi ramionami i sercem. O życiu w pływających wioskach, wschodach i zachodach słońca nad Bagan, zielonych plantacjach herbaty, złotych pagodach, kipiącym życiem i wyostrzającym wszystkie zmysły Yangon, plażach jak na Andamanach, biedzie, dobroci, serdeczności, chaosie i przepięknej podróżniczej przygodzie na trekkingu przez góry północy.
Czas trwania prelekcji: 60 minut.
Aleksandra Świstow podróżowała autostopem po Indonezji zdobywając najciekawsze (czasem najwyższe, czasem najpiękniejsze, czasem… aktywne) wulkany, żyła 1,5 roku we francuskich Alpach, przez 7 miesięcy mieszkała w namiocie na dachu samochodu jadąc przez Amerykę Południową, gdzie zdobyła między innymi Nevado Ishinka (5530 m n.p.m.) w Cordillera Blanca w Peru i wulkan Tunupa (5152 m n.p.m.) w Boliwii. Ale górskie wyprawy to również porażki: podczas południowoamerykańskiego road tripu musiała zrezygnować z wejścia na Chimborazo i Cotopaxi w Ekwadorze, zawrócić musiała również z bazy pod Kazbekiem- gruzińskim pięciotysięcznikiem. Podczas [nazwa wydarzenia] opowie jakie nauki wyniesione z górskich wypraw- zarówno tych zakończonych sukcesem, jak i porażką, warto przenieść do codziennego życia.
Czas trwania prelekcji: 60 minut.
Chęć podróżowania popycha nas poza strefę komfortu, a to tam nabieramy nowych umiejętności, podejmujemy nowych wyzwań. Podróżując uczymy się rozwiązywania problemów i doceniania tego, co mamy, otwieramy się na ludzi i na inność, nabieramy dystansu do swoich codziennych problemów i wiary w siebie.
Cztery podróże, cztery przygody, które zmieniły mój sposób patrzenia i funkcjonowania w świecie: moja pierwsza samotna podróż (Pekin), 8 miesięcy w namiocie w podróży przez Amerykę Południową, nieudane wejście na Kazbek (Gruzja) i trekking poza turystycznym szlakiem w Mjanmie (Birmie).
Czas trwania prelekcji: 60 minut.
Podróżowanie jest silnym motorem przemian gospodarczych i kulturowych. Nie jest obojętne ani dla środowiska naturalnego, ani dla społeczności, które odwiedzamy. Jak możemy ograniczyć swój negatywny wpływ na naszą planetę w podróży? Jakich atrakcji powinniśmy unikać, żeby nie być przyczyną cierpienia ludzi i zwierząt? Jak podróżować bardziej ekologicznie? Konkretne przykłady, prawdziwe historie, praktyczne rady #zerowaste i ograniczania zużycia plastiku.
Czas trwania: 60- 90 minut
Oferuję również prelekcje szyte na wymiar: specjalnie na konkretną okazję i dla Twoich gości, po polsku i po angielsku. Wszelkie pytania proszę kierować na adres: [email protected].