Back to home
Azja, Chiny, przewodniki, rady praktyczne

Pekin na skróty – subiektywny przewodnik

„Pekin na skróty” to kolejna, po Hongkongu na skróty, odsłona serii subiektywnych przewodników po chińskich miastach. Takich ściągawek, które można wziąć w łapkę i od razu zwiedzać, pomijając etap czytania „całego Internetu”. Dowiecie się z nich gdzie szukać noclegu, jak się przemieszczać, co zobaczyć i czego za nic w świecie nie przegapić. Wszystko okraszone praktycznymi radami, obrazowym komentarzem, licznymi linkami i oczywiście zdjęciami. Lekko, łatwo, przyjemnie i… szybko. Zwiedzanie z Pojechaną jeszcze nigdy nie było tak proste! Zapraszam do Pekinu!

Pałac Letni

Noclegi

Pekin ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, dlatego znalezienie noclegu w oczekiwanym standardzie nie stanowi problemu. Wcześniejszą rezerwację polecam w przypadku odwiedzin w czasie chińskich świąt państwowych (kalendarz dni wolnych znajdziecie TU). Moim skromnym zdaniem, najatrakcyjniejszą opcją noclegową jest zatrzymanie się w jednym z tradycyjnych hutongów zaadoptowanych na hostel. Z czystym sumieniem polecam Lucky Family Hostel (stacja metra Zhangzizhonglu) i całą okolicę aż do Lama Temple, a także Ming Courtyard (stacja Beixinqiao). Czuć tu historyczną atmosferę miasta, do wielu atrakcji możemy się stąd przespacerować, do tych bardziej oddalonych bez problemu dotrzemy metrem, dobrze i tanio zjemy w tej okolicy no i… wieczorem nie będziemy się nudzić.

Podczas planowania podróży warto wziąć pod uwagę, że w Pekinie popularny jest Couchsurfing, korzystanie z którego, po swoich pekińskich doświadczeniach, polecam jeszcze bardziej! Koniecznie spróbujcie jak to jest poznawać miasto z perspektywy stałego mieszkańca. Atrakcyjną alternatywą dla hotelu jest również wynajęcie prywatnego mieszkania, można tego dokonać na przykład za pośrednictwem serwisów takich jak Wimdu.pl- teraz, z tymi kuponami rabatowymi, można zaoszczędzić na rezerwacji.

Transport

Po Pekinie doskonale podróżuje się metrem- jednym z najdłuższych na świecie! Nie napiszę, że najdłuższym tylko dlatego, że to się dynamicznie zmienia. Na pewno jednym z najbardziej zatłoczonych, dlatego polecam omijać godziny szczytu (czyli okolice 7-9 rano i 17-19 popołudniu w dni powszednie), choć mi się zdarzyło jechać pekińskim metrem w poniedziałek o 8 rano i… przeżyłam. Metro jest bardzo dobrze oznaczone i tanie- 2 rmb (około 1 zł) za jeden przejazd z dowolną liczbą przesiadek.

Taksówki są stosunkowo tanie: 13 rmb za pierwsze 3 km, 2,3 rmb za każdy kolejny + 1 rmb dopłaty paliwowej (trzeba dodać do kwoty, którą wybije licznik). O pekińskich taksówkarzach krążą jednak legendy i trzeba być ostrożnym aby nie dać się oszukać, czyli jeździć tylko na taksometr (nie uzgadniamy nigdy ceny przez podróżą, a kierowców, którzy próbują to zrobić po prostu ignorujemy oraz pilnujemy, by kierowca włączył taksometr). W mieście tym panuje deficyt taksówek, dlatego nie dziwmy się, że w godzinach szczególnego zapotrzebowania (jak na przykład sobotni wieczór) będziemy mieli duże problemy ze złapaniem samochodu. Popularne są także tuk tuki- rowerowe i motorowe. W tym przypadku cenę uzgadniamy ZAWSZE przed podróżą i oczywiście targujemy się.

Z i na lotnisko dojedziemy Airport Express, który rusza z węzła komunikacyjnego Dongzhimen. Cena biletu 25 rmb, czas podróży ok. 20 minut.

Pekin

Atrakcje

Lista pekińskich atrakcji turystycznych jest bardzo długa. Pozycje, które wciągnęłam na poniższą listę, to te, które sama wybrałam podczas swojej kilkudniowej wizyty w stolicy Państwa Środka.

Plac Tiananmen i Mauzoleum Mao Zedonga – świadek krwawych wydarzeń sprzed dwudziestu pięciu lat i miejsce spoczynku wieloletniego dyktatora, który bezpowrotnie zmienił Chiny i Chińczyków, a którego kult jest tu ciągle żywy. Plac Tiananemen to… ogromny plac, dużo flag, wielkie monitory (na których podobno w dniach gęstego smogu wyświetlane są wschody słońca i błękitne niebo) pokazujące najpiękniejsze zakątki Chin. Gdzieniegdzie widać trzymających wartę żołnierzy. Nic nadzwyczajnego w nadzwyczajnym miejscu, które po prostu trzeba odwiedzić.

Plac Tiananmen

Zakazane Miasto – pałac cesarski dynastii Ming i Qing zbudowany w XV wieku. Imponujący kompleks pawilonów, komnat, placów i ogrodów otoczony obronnym murem. To tu podejmowano decyzje, których skutki zapisały się na kartach historii imperium o kilku tysiącach lat tradycji. Wstęp 60 rmb. Polecam wypożyczenie elektronicznego przewodnika (dostępny również po polsku)- cena 40 rmb.

Zakazane Miasto

Wielki Mur – tej atrakcji specjalnie zapowiadać nie trzeba. Najpopularniejsze odcinki Muru dostępne z Pekinu to Badaling (który odradzam ze względu na najbardziej komercyjny charakter i największe tłumy), Jinshanling, Gubeikou i Miutanyu, który kalkulując czas, odległość, łatwość dotarcia i koszt wybrałam ja. Wszystkie hostele i hotele oferują zorganizowane wycieczki na różne odcinki, jednak ich koszt potrafi być kilkakrotnie wyższy niż samodzielna wyprawa. Do Miutanyu można dostać się publicznym autobusem numer 867, który odjeżdża z Dongzhimen (jednak nie z głównego dworca, a z platformy znajdującej się za nim- z głównego wyjścia należy pójść w lewo, przed światłami skręcić znowu w lewo i iść przed siebie około 5 minut, mała zajezdnia pod gołym niebem będzie po lewej stronie) o 7:00 i 8:30. Odjazd z Miutanyu (który jest ostatnim przystankiem autobusu) jest zaś o 14:00 i 16:00. Podróż zajmuje około 2,5 godziny i kosztuje 16 rmb w jedną stronę. Na miejscu należy wykupić bilet wstępu w cenie 45 rmb, kolejka linowa kosztuje zaś 60 rmb w jedną lub 80 rmb w dwie strony, z czego drogę powrotną można pokonać zjeżdżając czymś w rodzaju toru bobslejowego- fajna zabawa.  Jednak jeśli dysponujecie większą ilością czasu (a temperatury są na tyle znośne, że kilku lub kilunastokilometrowy trekking nie będzie zabójstwem), poszukajcie jakiegoś bardziej dzikiego odcinka Wielkiego Muru. W  Mutianyu zwiedzającym udostępniono niewiele ponad dwa kilometry odrestaurowanej budowli, która ma tu do sześciu metrów szerokości i dziesięciu wysokości. Spacer po niej przypomina momentami wspinaczkę, choć nie górską a po schodach. Stopnie są bardzo wysokie, mur bowiem wije się wzdłuż górskich grzbietów. Pamiętajcie więc o wygodnych butach!

Wielki Mur

Yonghegong, popularnie zwany Lama Temple – jeden z najbardziej znanych klasztorów buddyzmu tybetańskiego, przepiękny kompleks łączący elementy architektury tybetańskiej, chińskiej i mongolskiej. Mijając kolejne place i świątynie: Pawilon Niebiańskich Królów, Pawilon Harmonii i Pokoju, Pawilon Nieskończonych Łask, Pawilon Koła Dharmy i Pawilon Wiecznej Szczęśliwości,  można obserwować modlitewne rytuały. W tym ostatnim, znajduje się wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa olbrzymi, drewniany posąg Buddy Maitreji. Zapach kadzideł, dźwięki dzwonków zmieszane z cichym poszeptywaniem mnichów i atmosfera skupienia panująca za murami klasztoru sprzyjają odprężeniu.

Lama Temple

Hutongi – prawdziwy duch Pekinu. Hutong to tradycyjny zespół połączonych ze sobą zabudowań mieszkalnych ułożonych na planie prostokąta. Z wąskich uliczek (tak wąskich, że niektórymi nie jest w stanie przejechać żaden dwuśladowiec) ozdobne drzwi prowadzą na wspólne dziedzińce (siheyuan), wokół których przycupnęły parterowe domy. Ich mieszkańcy tradycyjnie żyli w sąsiedzkiej wspólnocie, dzieląc ze sobą radości, smutki i… toalety. Kiedyś zabudowa ta przeważała w Pekinie, dziś ustępuje nowoczesnym budynkom, śpieszcie się więc na to niezwykłe spotkanie z historią pekińskiej codzienności!  Gdzie się na nie udać, z łatwością rozpoznacie po adresie (Hutong w nazwie ulicy).

hutongi

798 Art. District  – dzielnica artystów i galerii przy czym nazwa „dzielnica” nie jest wcale na wyrost. Przestrzeń zagospodarowana przez galerie i autorskie sklepy projektantów jest olbrzymia. Dominuje chińska sztuka nowoczesna choć widoczne są też akcenty tradycyjne i zachodnie. Wokół restauracje, kawiarnie, bary- idealne miejsce na miłe popołudnie.

987 Art. District Pekin

Świątynia Nieba (Temple of Heaven) – kompleks taoistycznych świątyń: Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, Cesarskiego Sklepienia Nieba i  Okrągłego Ołtarza. To tu cesarz Chin (czyli Syn Niebios), uważany za pośrednika między niebem a ziemią, co roku, w okresie przesilenia zimowego, dokonywał ceremonii mającej na celu zapewnienie obfitych plonów. Świątynie położone są w olbrzymim parku, który jest prawdziwym królestwem pekińskich seniorów, ćwiczących tu tańce towarzyskie, tai chi, tańce z wachlarzami i z szablami, a wszystko w rytm muzyki wydobywającej się z głośnika, wszystko pod czujnym okiem instruktorów. Miło popatrzeć z jakim wdziękiem się poruszają mimo dziesiątek lat jakie noszą na swoich barkach. Wstęp do kompleksu 35 rmb.

Temple of Heaven

Pałac Letni Yineyuan – położona na Wzgórzu Długowieczności nad jeziorem Kunming, dawna letnia rezydencja cesarska. Kompleks ogrodowy zajmuje prawie 300 hektarów! A w nim budowle o niezwykle poetyckich nazwach: Pałac Dobroczynności i Długowieczności, Pałac Nefrytowych Fal, Pałac Rozwianych Obłoków, Pawilon Oczyszczenia Serca i Wieża Powitania Wschodzącego Słońca. Trudno się doliczyć ile tu pawilonów, altan i rezydencji. I ile schodów! Ze szczytu wzgórza rozciąga się imponujący widok na Pekin i, z drugiej strony, na jezioro, po którym suną turystyczne łodzie i wodne rowery. Same budowle, przepięknie zdobione, pozwalają wyobraźni cofnąć się do carskich czasów. Ogrody zaprojektowane z troską o zapewnienie harmonii między skałami, roślinami, wodą i budynkami, sprzyjają relaksowi i odprężeniu. Mimo tłumu turystów, miejsce to zrobiło na mnie największe wrażenie ze wszystkich atrakcji turystycznych Pekinu. Nie przegapcie!

Summer Palace

Nanluoguaxiang– ulica pięknie odrestaurowanych hutongów, która pełni dziś rolę turystycznego deptaku, pełnego barów, restauracji, modnych butików i sklepów z pamiątkami. Tuż obok Drum Tower Street (czyli Guloudajie), gdzie można odpocząć w jednym z klimatycznych pubów (polecam szukać tych z tarasem na dachu). Miejsc na drinka (może przy dźwiękach muzyki na żywo?) polecam szukać również w okolicy Lama Temple ( na przykład Wudaoying Hutong), pekińskie zagłębie klubów nocnych znajduje się natomiast na Sanlitun.

Pekin

Pojechana radzi

 • Na pobyt w Pekinie do 72 godzin obywatele Polski nie potrzebują wizy (aby opuścić lotnisko należy okazać bilet lotniczy na dalszą podróż).
 • Warto wziąć z lotniska mapy miasta, na których są zaznaczone najważniejsze atrakcje, stacje metra, etc. Potem trudno je dostać i… trzeba za nie płacić, a na lotnisku są darmowe.
 • Nie zapomnijcie o przejściówkach! W Pekinie obowiązują chińskie wtyczki.
 • Informacji o nocnym życiu Pekinu (wszak nie samym zwiedzaniem człowiek żyje) możecie szukać na stronie Beijing Stuff.
 • Jeśli zamierzacie wybrać się do Pekińskiej Opery lub do jednego z teatrów na pokaz akrobatyczny, sztuk walki czy musical, promocyjnych cen biletów możecie szukać na przykład TU.
 • W Pekinie, z racji jego turystycznego charakteru, można bez problemu znaleźć przysmaki kuchni wszystkich regionów Chin. Wizyta w Pekinie nie będzie jednak zaliczona jeśli nie spróbujecie tu kaczki… po pekińsku!
 • Więcej o Pekinie i Wielkim Murze znajdziecie na Pojechanej na przykład TU.

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

By Pojechana, 2 lipca 2014 Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
 • 24

Pojechana

Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

24 Comments
 • chiński
  2 lipca 2014

  Całkiem sporo informacji o Pekinie- nie wiedziałam, że mapy na lotnisku można dostać za darmo :)

 • Ania
  2 lipca 2014

  Pekin jest cudny, niestety nie udało mi się zobaczyć wszystkich wartych zobaczenia miejsc, kaczka po pekińsku najlepiej smakuje w Pekinie :)

 • Marta
  2 lipca 2014

  Dzięki za informacje :) Ja do Chin już w październiku. Pekin też będzie. Pozdrawiam.

 • Lusia
  4 lipca 2014

  W Chinach byłam w ubiegłym roku i do dziś jestem zachwycona. Pekin. Szanghaj – wow! Kto nie był niech pojedzie koniecznie!Wrażenia wspaniałe, hotele i kuchnia też. ćzyściutko i pachnąco.Jeszcze dziś na wspomnienie pobytu robi mi się radośnie i ciepło na duszy…

 • Luki
  17 lipca 2014

  W Chinach byłem dwa lata temu i najprzyjemniej wspominam 798 Art Zone. Jestem ciekaw czy „dzielnica” rozrasta się, zyskuje na popularności? Moim zdaniem to świetny produkt dla zagranicznego turysty i mam nadzieję, że Chińczycy go wykorzystują :)

  Poza tym – mam pytanie odnośnie Placu Tiananmen – rozmawiałaś może o zajściach z 1989 roku z jakimiś Chińczykami? Bo ja po wizycie w Chinach, kilku dłuższych rozmowach (thank you, couchsurfing!), a później lekturze Wikileaks zmieniłem nieco spojrzenie na to, co faktycznie tam zaszło i rzekomą „krawawość” tego miejsca.

 • Marek
  25 lipca 2014

  Bardzo mi się te informacje przydadzą jak wybiorę się wreszcie do Pekinu. Wielkie dzięki. Na pewno będę odwiedzał bloga częściej.

 • Moja Gran Canaria
  31 lipca 2014

  Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć Pekin. Twój przewodnik na pewno się przyda :)

 • Ania
  19 stycznia 2015

  Ile czasu zajęło Ci zobaczenie wszystkich tych miejsc?

 • ZdezorientowanywOriencie
  24 lipca 2015

  Bardzo przydatne i rzeczowe informacje.
  Dzięki śliczne, pozdrawiam i wrażeń życzę :)

 • Olita
  10 września 2015

  Przez kilka dni byłaś naszą przewodniczką po Pekinie i Datong! :-) Twoje rady bardzo nam się przydały, zdecydowanie bardziej niż informacje zamieszczone w standardowych przewodnikach! Dziękujemy bardzo, zwłaszcza za rekomendacje hosteli – również z całego serca możemy polecić Lucky Family Hostel w stolicy! Była to nasza pierwsza wizyta w Państwie Środka, ale na pewno nie ostatnia. Szalenie nas doświadczanie Chin wciągnęło! :-)

 • Agata
  25 listopada 2015

  Cześć, chciałabym się zapytać czy zwiedzanie Chin jest utrudnione podczas Nowego Roku i pare dni po nim? :) Wybieram się do Pekinu 5 lutego i chciałabym spędzić w nim około 4 dni, czy po 8 lutym powinnam spodziewać się utrudnień w przemieszczaniu się po Chinach i zwiedzaniu miejsc wartych obejrzenia? Pozdrawiam i życzę Wam udanej podróży. :)

 • Piotr
  8 lipca 2016

  Bardzo dziękuję za informacje. Subiektywny przewodnik właściwie wyznaczył mój plan na 3 dni – nawet spałem w jednym z polecanych miejsc – Ming Courtyard – spotkałem tu 3 osoby z Polski :-) (też szli tropem przewodnika).
  Dojazd do Miutanyu autobusem 867 aktualnie jest chyba bardzo utruniony. Można dotrzeć autobusem 916 z głównego dworca – nalezy wysiąść w Huai rou i dalej taksówką.

  Bardzo dziękuję raz jeszcze.

 • Moja Mapa Świata
  11 lipca 2016

  może kiedyś… jeśli znajdę kompana..

 • Monia89
  30 października 2016

  Witam! Planuje wyjazd do Pekinu w marcu 2017. Pobyt najprawdopodobniej tydzień i stad moje zapytanie, jaka kwotę pieniędzy powinnam wziąć ze sobą? Chodzi mi łącznie z biletami wstępu do atrakcji, jedzenie ewentualnie pamiątki itp.?

 • Sylwia
  26 października 2017

  Byłam w Pekinie na początku października. Odradzam ten termin, gdyż wszędzie pełno ludzi. Pekin jest wspaniały. Stare miesza się z nowym. Najlepsze jedzenie w chińskich budkach (im biedniejsza dzielnica tym lepsze i tańsze jedzenie). Za jednego, dużego pierożka z nadzieniem zapłaciłam 6 juanów. Urzekły mnie wieczorne tańce pod galerią:) Na Chińskim Murze byłam o 6 rano, była piękna pogoda więc wrażenie oszałamiające. Zaskoczeniem dla mnie było metro, które było bardzo czyste. Na każdym kroku byłam proszona o wspólne zdjęcie. Fajne zakupy można zrobić w Perłowym Markecie – można, a nawet trzeba się bardzo targować:) Niezapomnianym przeżyciem była podróż nocnym pociągiem 17 godzin:)

 • Dorota
  15 stycznia 2018

  Witam witam
  Mam pytanko odnoscnie wizy/a raczej 72h bez wizy. Mamy miedzyladowanie w Pekinie, i chcemy wykorzystac te 72 h na zobaczenie choc odrobiny Pekinu. Czy na tych warunkach bezwizowych mozemy udac sie poza Pekin????? Dokladnie chodzi nam o dojazd na Wieki Mor.
  AAAAA
  hostel Lucky… juz zarezerwowany, super podoba nam sie, w ogole swietny blog, informacji mnostwo, ciesze sie.
  pozdrowionka

  • Aleksandra Świstow
   17 stycznia 2018

   Cześć Dorota!

   Z tą wizą/brakiem wizy to działa tak, że nie zostaniesz zameldowana w żadnym hotelu poza Pekinem. Póki więc śpisz w hostelu Lucky, możesz jeździć gdzie chcesz :-)

   Udanej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!