Back to home
Azja, Indie

Human by nature – różnorodni i piękni ludzie Kerali, ludzie z natury

Kerala, znana jako Boży Kraj, wyewoluowała sposób życia, który różni się od reszty Indii. Sposób życia oparty na współistnieniu i przenikaniu się przyrody i ludzkości w przeróżnym otoczeniu i na różnych płaszczyznach. Sposób życia czerpiący z różnorodności krajobrazowej, kulturowej, ideowej i religijnej wyznawców hinduizmu i dżinizmu, muzułmanów, chrześcijan, sikhów i żydów. Wszystko to w jednym małym zielonym stanie, który ma prawie 600 km pięknego wybrzeża oblewanego ciepłymi wodami Morza Arabskiego, 2000 km kanałów i rzek tworzących malownicze rozlewiska Kerala Backwaters, wiecznie zielone lasy deszczowe, w których wyodrębniono liczne rezerwaty i sanktuaria chroniące dziką przyrodę, takie jak Begur Wildlife Sanctuary, rezerwat tygrysów Parambikulam, czy sanktuarium ptaków Mangalavanam, góry z licznymi ścieżkami trekkingowymi, plantacjami przypraw, kawy i herbaty, niezwykle barwną i aromatyczną kuchnię i jeszcze barwniejsze święta, obrzędy i festiwale.

Podróż po Kerali, to podróż po wielu krainach i kulturach. Podróż, która tych, którzy otworzą swoje umysły i serca, uczy życia w harmonii z naturą, czerpania radości ze zwykłych rzeczy, poczucia jedności z przyrodą i wszechświatem. Chcesz odbyć taką podróż? Ubierz się w wygodne ubranie i uśmiech. I ruszaj w drogę.

Kerala – God’s own country

Rozkoszować się dziewiczością lasów i mądrością starożytnych filozofii życia, znaleźć odpowiedzi w tajemnicach gór i siłę w przepełnionej wolnością codzienności.

Wybierz się na obserwację dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, na przykład do Periyar Tiger Reserve w Thekkadi. Oddaj swoje ciało i umysł w relaksujące objęcia ajurwedyjskich rytuałów w malowniczo położonym SPA. Wybierz się na trekking w Ghatach Zachodnich, złap rześki oddech w górskim miasteczku Munnar. Zanurz się w soczystej zieleni plantacji aromatycznych przypraw i herbaty. Przy filiżance tego złocistego napoju porozmawiaj o życiu z miejscową kobietą, która przygląda Ci się od kilku minut z uśmiechem.

Płynąć z prądem wzdłuż leniwych kanałów, małą wiejską łodzią odnaleźć głębszy sens podróżowania. Łapać dryf rozmów pod mostami z bali i odkrywać bliskość rodzinnego życia na odległych wyspach.

Wybierz się na relaksujący rejs łodzią mieszkalną po rozlewiskach Alleppey i na wycieczkę tradycyjną łódką po wąskich kanałach, by podejrzeć codzienne życie lokalnych mieszkańców. Wsłuchaj się w barwne opowieści sternika i miarowy chlupot wody poruszanej wiosłem. Poczuj piękno i prostotę tutejszego życia obserwując kobiety robiące na brzegu pranie i myjące swoje długie po pas włosy, radośnie pluskające się dzieci i mężczyzn rozpalających ogniska o zachodzie słońca.

Spacerować starożytnymi ulicami, którymi przecinają się kultury, wierzenia i idee. Otwierać szeroko umysł i patrzeć jak kolory przenikają się nawzajem. Pozwolić, by ten dziedziniec świata uczynił nas ludźmi od nowa.

Oddaj się zadumie w niezwykłych wnętrzach świątyń w Trivandrum. Zgub się w barwnym labiryncie uliczek historycznego Fortu Kochi. Wkręć się w ten barwny kulturowy kalejdoskop, otwórz oczy, uszy i serce.

Wierzyć w nieustraszone umysły i niestrudzone stopy, codziennie walczyć z potęgą morza i iść ramię w ramię, z sercami bijącymi w rytm fal.

Zanuż się w ciepłych wodach Morza Arabskiego i odpocznij w cieniu palm na piaszczystej plaży. Przyjrzyj się ciężkiej pracy rybaków, zwinności ich rąk i nóg, osmaganym wiatrem i słońcem twarzom, które rozjaśnia przyjacielski błysk w oku. Nie dziw się, gdy sami Cię zaczepią, by uciąć krótką pogawędkę. Tu zawsze znajdzie się czas na serdeczność.

Człowiek Kerali – human by nature

Ten piękny styl życia celebrujący bliskość, naturę i różnorodność stał się tematem przewodnim najnowszej kampanii organizacji turystycznej Kerali, zatytułowanej właśnie „Human by Nature”. Nie wahałam się ani chwili, czy przyłączyć się do tej globalnej akcji – o ludziach Kerali, których ciepłe uśmiechy i gościnność topiły mi serce, wspominam w absolutnie każdym swoim tekście o tym niezwykłym kawałku indyjskiej ziemi. Piękna ludźmi jest Kerala – pisałam po powrocie z Indii w 2016 roku. To samo napiszę i dziś.

W ramach kampanii „Human by nature” powstał poruszający spot promujący tą piękną synergię ludzi i natury Kerali. Wzruszyłam się oglądając go (Wam też polecam – zarówno obejrzeć jak i wzruszać się jak najwięcej, jak najczęściej) i zapragnęłam wrócić na keralskie ścieżki, znowu poczuć bryzę oceanu na policzkach, zachłysnąć się zielenią rozlewisk Backwaters, uciąć miłą pogawędkę z ulicznym sprzedawcą ryb, zamoczyć tłuste roti w ostrym curry i chutneyu z mango (o jaaaa, na samą myśl leci mi ślinka), zwolnić do niespiesznego keralskiego rytmu życia, wsłuchać się w bicie własnego serca, poczuć zapach świeżo upranego ubrania, miękkość ziemi pod stopami i wdzięczność. Być tu i teraz, człowiekiem z natury.


Artykuł powstał we współpracy z Kerala Tourism.

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

By Pojechana, 14 sierpnia 2020 Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
  • 2

Pojechana

Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

2 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!