Zobaczyć Machu Picchu na własne oczy to marzenie większości podróżników. Owiane legendami i tajemnicami, kuszące malowniczym, niemal magicznym położeniem, jest na liście MUST SEE wszystkich odwiedzających Peru. Jednak jeśli podróżujemy budżetowo, to na widok kosztów zafundowania sobie takiej atrakcji, ogarnia nas, delikatnie mówiąc, smuteczek. Do tego dochodzi konieczność zaplanowania wielu elementów podróży z kilkumiesięcznym nawet wyprzedzeniem, w czym podróżujące wolne ptaki, wiadomo, mocne nie są. Jak więc to wszystko zorganizować, żeby nie zbankrutoewać i przy okazji nie zwariować? Oto kilka rad z pierwszej (znaczy mojej) ręki.
Po pierwsze to nie do końca prawda, że bilety do samego Parku Archeologicznego Machu Picchu trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Owszem, zgodnie z rekomendacją UNESCO, wprowadzono ograniczenia i Machu Picchu może dziennie odwiedzić maksymalnie 2.500 osób, jest to jednak wystarczająca ilość i ja bym tu nie panikowała. Jeśli wybieracie się tam w szczycie sezonu i do tego jesteście w stanie określić dokładnie z wyprzedzeniem dzień odwiedzin (biletów nie można wymieniać), to jasne, kupujcie przez internet, tak dla świętego spokoju. Bilety elektroniczne znajdziecie TU. My swoje bilety kupiliśmy w czerwcu w Cusco z dwudniowym wyprzedzeniem- bez najmniejszego problemu. Sprawa wygląda inaczej z wejściem na Huayna Picchu, gdzie limit odwiedzających to tylko 400 osób dziennie i tu bilet trzeba kupić nawet pół roku przed planowaną wizytą. Nas to nie frapowało, bowiem z góry wiedzieliśmy, że chcemy wejść na wyższą Machu Mountain, na którą tylu chętnych nie ma (pewnie właśnie dlatego, że jest wyższa, a co za tym idzie, trzeba się trochę dłużej napocić).
Najbardziej osławionym sposobem dotarcia z Cusco do bram Machu Picchu, ale również najdroższym (nawet 500$) i wymagającym rezerwacji z wyprzedzeniem, jest Inca Trail, czyli 4-dniowa wędrowka (podczas której pokonuje się dystans 45 kilometrów) doliną świętej dla Inków rzeki Urubamby. Miejsca na Inca Trail są ograniczone, a na szlak można wejść jedynie z licencjonowanym przewodnikiem, co sprawia, że atrakcję tą należy rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Oczywiście każdy ma prawo mieć w tej kwestii własne zdanie, ale ja uważam, że ponad 1500 zł za pieszą wycieczkę, nawet po tak pięknej okolicy, to stanowczo za dużo.
Zarezerwuj najlepszy nocleg w Cusco
Kolejnym sposobem transportu, najwygodniejszym, ale również nie najtańszym, jest pociąg z Cuzco do Aguas Calientes. Bilet w jedną stronę to wydatek minimum 100$ (są też droższe bilety na luksusowe wagony). Aby zaoszczędzić, można dojechać collectivo za 10 soli do Ollantaytambo, a potem pociągiem za 40$ (w jedną stronę) do Aguas Calientes. Stamtąd trzeba jeszcze wsiąść w autobus za 15$ (oczywiście w jedną stronę), który zawiezie nas do bram Machu Picchu. Trochę, jak widzicie, tych kosztów się zbiera.
Natomiast zdecydowanie najtańszym sposobem dotarcia do Machu Picchu i do tego zapewniającym trochę ruchu, przygody i ładnych widoków, jest dojazd z Cuzco do Hidroelectica, a następnie około 3 godzinny trekking wzdłuż torów (11 kilometrów) do Aguas Calientes, skąd prowadzą schody do bramy Machu Picchu (na których pokonanie, przy dobrej kondycji, należy rezerwować około godziny). Autobus z Cusco do Hidroelectica kosztuje jedynie 30 soli. Jeśli z jakiś przyczyn go nie złapiecie (albo zdecydujecie się na nocleg w Santa Marta lub Santa Teresa), możecie dojechać autobusem do Santa Marta (za 30 soli), następnie colectivo do Santa Teresa (za 10 soli) i wreszcie taksówką do Hidroelectica, która powinna kosztować 5 soli od osoby. Zarówno w Santa Marta i Santa Teresa są dostępne budżetowe opcje noclegowe i jest również możliwość rozbicia namiotów. My spaliśmy w Santa Teresa (gdzie znaleźliśmy bezpieczny parking dla naszego samochodu), skąd nad ranem dojechaliśmy taksówką do Hidroelectica, a następnie wzdłuż torów i rzeki, w jedną stronę w ciemnościach, ale w drugą już w pięknych okolicznościach przyrody, pomaszerowaliśmy do Machu Picchu.
Czemu zdecydowaliśmy się na spacer w ciemnościach? Żeby zdążyć przed tłumami, które im później, tym większą falą ciał uderzają w bramy. Jeśli więc nie jesteście fanami stania w kolejce do wejścia, do zdjęcia ruin, do zdjęcia z lamą, do wyjścia… polecam Wam zrobić to samo. Polecam też wysilić się jeszcze odrobinę i wdrapać na jedną z gór położonych na terenie Parku Archeologicznego, bo jak każdy wie, z góry widać lepiej. Udanej podróży!
Trasę podróży A&A dookoła świata możesz śledzić TU.
Podoba Ci się? Daj lajka, podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.
Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!
Iri Sunshine
9 sierpnia 2016Wow, dzięki za takie dokładne wskazówki! Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się z nich skorzystać:)
Luciana Fistarol
9 sierpnia 2016<3 so want to see u again somewhere in the world! You are My inpitation!
Pojechana - The Real Gone
10 sierpnia 2016Miss you my crazy girl <3
Monika Mazurek Kostuch
9 sierpnia 2016doskonale pamiętam drogę wzdłuż torów, dłużej , ale po taniości :)
Głodny Świata
9 sierpnia 2016o mamo, po 4 dniach chodzenia myślałem, że szlag mnie trafi na tych torach xD
Pojechana - The Real Gone
9 sierpnia 2016Głodny Świata hahaha
Pojechana - The Real Gone
9 sierpnia 2016Monika rano mi się dłużyło, ale popołudniu, w słońcu, szło mi się znakomicie. I nawet piwko było gdzie po drodze kupić
Monika Mazurek Kostuch
9 sierpnia 2016zwykle dłuży się droga powrotna bo już się ją zna, u mnie zupełnie na odwrót, do Aguas Calientes miałam wrażenie, że końca nie widać a po dwóch dniach powrót jakoś migiem poszedł, może dlatego, że w plecaku już piwa nie targałam hahah :)
Monika Mazurek Kostuch
9 sierpnia 2016Głodny Świata ja z kolei jak sobie wspomnę, a minęło już kilka lat to się sama do siebie śmieję, strasznie miło wspominam :)
Marta Popiolek
9 sierpnia 2016Ja miałam szczęście, ze nie było wtedy tak drogo ;) przejażdżka pociągiem bezcenna
Pojechana - The Real Gone
9 sierpnia 2016Ceny w Ameryce Południowej niestety szybują ostatnio mocno w górę.
Monika
9 sierpnia 2016Ja też byłam w Machu Picchu bladym świtem – przed otwarciem bram – bo wiele osób twierdzi, że wtedy lepiej i mniej ludzi. Być może, ale tym bladym świtem padał lekki deszczyk i była dosyć gęsta mgła tak że widziało się tylko ruiny przy których się stało. Koło południa była piękna pogoda i aż się zdziwiłam, że nie było tłumów, których się spodziewałam. Tzn. może były, ale jakoś wszyscy się rozeszli.
Spędziłam w Machu Picchu prawie cały dzień i w sumie to polecam najbardziej, bo zupełnie inne było rano, w południe i popołudniu :)
(Potem ktoś mi powiedział, że taki deszcz i mgła to częste zjawisko rano).
Dotykanie Świata
9 sierpnia 2016Tanio dotrzeć na Machu Picchu jest dość trudno, moim zdaniem najlepiej wcześniej przez internet wykupić bilet wstępu a na miejscu w agencji tylko przejazd i nocleg. Na pewno warto poświęcić trochę czasu na szukanie i targowanie się bo cenę można zbić sporo. A jak jest większa grupa to jeszcze bardziej agencji zależy.
Pojechana - The Real Gone
9 sierpnia 2016Polecam przeczytać tekst. Korzystanie z usług agencji jest zupełnie zbędne.
Antoni
9 sierpnia 2016Podziwiam Cię kobieto !!! ;-) Chociaż nigdy tam nie będę , ale trochę, jak bym tam był… Dzięki !!! :-)
Patrycja, Dvoyage
12 sierpnia 2016Cholerka, co czytam/słyszę to ceny popualrnych miejsc w Południowej są ciężkie.
ale, ale… Właśnie ominęłam płatność, idąc okrężną drogą do Baganu i czytając, że Machu Picchu też można niedrogo zobaczyć, raduje się me serce. :D
Powodzenia! :)
Justyna
13 sierpnia 2016Niesamowita strona, że też ja dopiero dzisiaj ją odkryłam (i to prawie o 3 w nocy). Niesamowicie zazdroszczę podróżowania po świecie i odwiedzania miejsc, o których ja marzę.
Nie wiem czy jest o tym na blogu (będę szukać, ale podpowiedź mile widziana) co zrobić aby tak niesamowicie „spędzać” życie.
Przecież na to jest potrzeba niesamowicie dużo pieniędzy (i odwagi). Jak zacząć? Co należy robić?
Rozmarzyłam się.
Pozdrawiam serdecznie :)
Aleksandra Świstow
16 sierpnia 2016Cześć Justyna! Cieszę się, że wpadłaś i mam nadzieję, że będziesz stałym gościem. Na początek polecam Ci przeczytanie tego wpisu: https://pojechana.pl/2016/06/podrozowac-trzeba-chciec/, może on Ci troszeczkę pomoże. Pozdrawiam serdecznie z Ekwadoru!
jokerblog.pl
29 sierpnia 2016Aleksandro, Machu Picchu nie jest na każdą kieszeń, zakładając że chcemy wyjechać z Europy do Ameryki Południowej sam bilet to koszt często nie na każdą kieszeń. Jeśli ktoś żyje w Boliwii to możemy wtedy kombinować żeby zaoszczędzić. Po za tym przykre jest to że ten niezwykły zabytek otoczyła wszechobecna komercja, tak jak w Polsce z Giewontem na który chodzą pielgrzymki, krok w krok. Mnie ciągnie tam gdzie ludzi jest stosunkowo mało, gdzie miejsca mają w sobie jeszcze nutkę tajemnicy.
Piotr Takato
29 sierpnia 2016Dokładnie tak zrobiliśmy można było wprawdzie z Hidroelectica pojechać pociągiem za 19 $ do Agua Calientes ale spacer wzdłuż torów wydał się nam lepszym rozwiązaniem a widoczki po drodze i dzikie awokado wprost bezcenne. Poniżej Ollantaytambo w świetnym rodzinnym pensjonaciku zostawiliśmy prawie cały bagaż i nie obciążeni byliśmy bardziej mobilni. Gospodarz w pensjonacie jest nauczycielem i pokazał nam też inne fajne miejsca w okolicy. A wejściówki kupiliśmy tak samo z paro dniowym wyprzedzeniem w Cusco po sprawdzeniu prognozy pogody i było pięknie słonecznie ;) Jak Ty to robisz zapamiętujesz te szczególiki mnie to wszystko wylatuje z głowy chyba że notujesz ? to rozumiem.
Michał
8 września 2016Hej. Czy możesz podać namiary na ten pensjonat w Ollantaytambo?
Mam pytanie co do wędrówki wzdłuż torów? Czy taka wędrówka jest legalna? Czy nie mieliście żadnych nieprzyjemności z tego powodu?
Greg
5 grudnia 2016Polecam wszystkim drogę z hydroelectric, prawdę mówiąc był to jeden z przyjemniejszych treningów w moim życiu. Bilety do st Maria kupiliśmy na dworcu autobusowym w cusco chyba za 16 soli. Nie był to bus tylko zwykły autobus. Jeśli chcecie zobaczyć Machu prawie puste nie zrywajcie się o świcie tylko wyspijcie i udajcie się do Machu tak by być Przed brama ok poludnia. Wszyscy chcąc uniknąć kolejek zrywaja się w nocy i stoją w olbrzymich kolejkach. Gwarantuje wam że zachód słońca obejrzyjcie prawie w samotności. Jest jeszcze „drugie” Machu pichu, nazywa się się chequeqirao czy jakoś tak. Mnie się podobało bardziej niż Machu bo byliśmy tam pawie sami, polecam tym dla których Machu jest zbyt zadeptane i komercyjne. Pozdrawiam z Filipin.
Waldi
24 maja 2019Cześć.
Z tekstu wynika że podróżowałaś po Peru samochodem. Lecimy z żoną w październiku do Peru i zamierzamy wypożyczyć samochód na cały nasz tour (2 tygodniowy) po Peru. Byłbym wdzięczny za kilka praktycznych rad, jeśli jeszcze pamiętasz.
Pozdrawiam Waldi
Natalia
22 marca 2019Warto poczytać
cycling in poland
22 marca 2019Super dzięki za wskazówki
Marcin Pióro
9 czerwca 2020Witam was. Byłem pod koniec stycznia na Machu Picchu i wycieczka 2 dniowa (busem z Cusco do Hydro, obiad, trasa wzdłuż torów, kolacja w Aguas, nocleg, śniadanie, bilet do Machu wraz z przewodnikiem i bus powrotny) całość mnie kosztowało 88 dolarów. Przeżycie bezcenne.
Paweł
19 września 2020Ciekawie i rzeczowo przekazane informację. Aktualnie mieszkam w Peru i potwierdzam, że trasę da się zrobić i wskazówki są aktualne :) Bardzo zaciekawił mnie fakt, że z Cuzco do Santa Maria pojechaliście samochodem (przez drogę o milionach zakrętów!). Trochę zaskoczyło mnie, że ceny od 2016 roku poszły tak mocno w górę. Np. bus z Aguas Calientes do Machu Picchu kosztuje już 24 dolary (jak piszesz, w 2016 było to 15$). Podobnie colectivo z Ollantaytambo to już koszt 15-20 soli (10 soli w 2016). Peru drożeje:)
Polecam wszystkim wycieczkę do Machu Picchu. Fakt, ludzi jest sporo, ale widoki są czarujące! Jeśli potrzeba aktualnych info o Peru to zapraszam na https://feelperutravel.pl/. Pozdrawiam z Arequipy