Rainbow Mountain na własną rękę w 1 dzień 10 komentarzy


Tęczowe góry chodziły za nami od dawna, od czasu kiedy planowaliśmy zobaczyć te niezwykłe formacje skalne w Chinach, w Zhangye Danxia Landform Geological Park, z wizyty w którym zrezygnowaliśmy jednak, gdy dowiedzieliśmy się, że zabroniony jest tam trekking. Patrzeć na góry jak na eksponaty w muzeum z wyznaczonych (i zapewne, jak to w Chinach, zatłoczonych) platform widokowych? To nie dla nas. Na pocieszenie przyszło zdjęcie tajemniczej góry Vinicunca w Peru, które śmignęło mi gdzieś przed oczami, gdy wywracałam na lewą stronę czeluści internetu w poszukiwaniu punktów zaczepienia dla naszej trasy po Ameryce Południowej. Zdjęcia Tęczowej Góry znaleźć było łatwo, informacje jak tam się dostać, dużo trudniej- większość jest napisana przez agencje turystyczne, które organizują trekkingi w tamte rejony- od 1 do nawet 8 dni, co nie wątpię, może być wspaniałym doświadczeniem, jednak nie każdy ma czas na kikudniowy wypad, a już na pewno nie każdy chce płacić nawet 150 USD za jednodniową wycieczkę. Dlatego postanowiłam podzielić się swoimi doświadczeniami i wskazówkami z 1 dniowego wypadu do Rainbow Mountain zorganizowanego na własną rękę.

Rainbow Mountain

Gdzie zaczyna się jednodniowy trekking do Rainbow Mountain?

Punkt startowy jednodniowego trekkingu do Rainbow Mountain znajduje się 3 godziny jazdy od Cusco, konieczny jest więc własny samochód, taksówka (której koszty można podzielić z innymi podróżnikami) lub odrobina autostopowego szczęścia (tu należy pamiętać, że miejscowi kierowcy oferujący podwózkę oczekują zapłaty). Aby dostać się do punktu startowego, należy jechać z Cusco na południowy- wschód drogą PE-3S, aż do małej wioski Checacupe (to około 100 km), gdzie należy skręcić w lewo i jechać dalej trzymając się „głównej” drogi. Ostatnią mieściną na trasie jest Pitumarca, potem jedziemy przez łąki i lasy przez około godzinę (ostatnią małą wioską jaką zarejestrowałam na tej drodze jest Hancipacha). Tuż przed punktem docelowym (około 3 godziny od Cusco) ma się ogromną ochotę skręcić w prawo, bo tak wydaje się prowadzić droga, trzeba jednak jechać dalej prosto aż do wielkiej doliny z parkingiem dla turystów odwiedzających Rainbow Mountain. Sama droga kończy się kilkaset metrów dalej i na tym końcu właśnie, znaleźliśmy idealne miejsce na kemping (jeśli zdecydujesz się na nocleg, nie zapomnij ciepłych ubrań i dobrego śpiwora, gdyż noce sa tu bardzo zimne, co przetestowaliśmy na własnej skórze).

Aby upewnić się, że na pewno się nie zgubicie, podaję współrzędne GPS: 13 ° 52’13.67 „S 71 ° 14’32.3” W i  polecam korzystanie  z aplikacji (darmowej) Maps.me.

Pojechana

Jak wygląda trasa trekkingu do Rainbow Mountain?

Wygląda oszałamiająco! A teraz na poważnie: trekking startuje z poziomu około 4300 m, a kończy na 5020 m, więc jeśli nie przeszedłeś okresu aklimatyzacji i nie przyzwyczaiłeś swoich płuc do przebywania na dużych wysokościach, przejście tej trasy może być trudne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Błagam nie biegnij tu prosto znad morza! Gdy spędzisz już kilka dni w górskim regionie, trekking do Tęczowej Góry nie powinien przysparzać Ci żadnych problemów. Trasa nie jest długa: od 2 do 3 godzin (2 jeśli jesteś w dobrej formie i już od jakiegoś czasu w wysokich górach) ani stroma i bardzo łatwo znaleźć ścieżkę. Po drodze będziesz mijać tradycyjne chaty pasterzy, lamy i alpaki, które będą Cię rozbrajać swoim zagubionym wyrazem twarzy, a wszystkie Twoje wysiłki zostaną wynagrodzone wspaniałym widokiem na Asungate (6385 m) i kolorowe góry dookoła. Istnieje również rozwiązanie dla wyjątkowo leniwych: można wypożyczyć na miejscu konia, który zabierze Cię do góry (nie trzeba mieć doświadczenia w jeździe konnej, koń jest w zestawie z końskim opiekuno- przewodnikiem).

Rainbow Mountain

Co zabrać ze sobą na jednodniowy trekking do Rainbow Mountain?

Dobre (i wygodne) buty trekkingowe, krem z filtrem (50!), okulary przeciwsłoneczne i dużo wody to absolutna konieczność. Ubierz się wygodnie, zabierz ciepły polar i zimową czapkę (nawet jeśli w Cusco jest bardzo ciepło), softshella czy inną wiatroodporną kurtkę (na 5000 metrów potrafi ostro wiać), kijki trekkingowe i coś lekkiego na ząb.

Mountain Wings

Jakie są koszty takiego wypadu?

Wybierając się do Rainbow Mountain na własną rękę, musisz policzyć koszty transportu, jedzenia, wody i opłatę za bilet wstępu do Parku Narodowego Vinicunca, która wynosi 10 soli od osoby. Nie bądź zaskoczony, że bilety są sprzedawane nie na początku, a w połowie trekkingu- co kraj jak widać, to obyczaj.

Rainbow Mountain

Kiedy jest najlepszy okres żeby odwiedzić Rainbow Mountain?

Najlepszy czas na piesze wędrówki w regionie Cusco to okres od marca do listopada, a szczególnie od czerwca do sierpnia, kiedy niebo jest zawsze niebieskie. Niech Was jednak słońce nie zwiedzie, to jest peruwiańska zima i temperatury w nocy i na dużych wysokościach mogą być bardzo niskie.

Mountain Wings

To już wszystkie tipy ode mnie, bawcie się doskonale i nie złapcie zadyszki. A jeśli zaciekawili Was latający chłopcy na moich zdjęciach, sprawdźcie facebookowy profil Mountain Wings.

Rainbow Mountain

Jeśli chcecie poświęcić na Tęczowe Góry więcej czasu, polecam lekturę realacji z 5-dniowego trekkingu na blogu Tropimy Przygody.


Trasę podróży A&A dookoła świata możesz śledzić TU.

Podoba Ci się? Daj lajka, podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!


O Aleksandra Świstow

Dziennikarka i socjolożka, uzależniona od pisania pasjonatka podróży, miłośniczka gór i rozgadana pilotka wycieczek do Azji. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 40 krajów, mieszkała w Angli, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 komentarzy do “Rainbow Mountain na własną rękę w 1 dzień