Back to home
motywacja, refleksje

33 rady dla młodszej mnie

Dziś są moje urodziny, kończę 33 lata. Nikt nie nazywa mnie już małolatą ani nie prosi o dowód, gdy kupuję piwo. W żadnych ankietach nie mieszczę się już w najniższym przedziale wiekowym. Przestałam słyszeć, że czegoś w życiu nie zdążę, bo w opnii tych, którzy chcieli by mnie popędzić, zapewne mój ostatni autobus do szczęścia na ich miarę już odjechał i nie ma w ogóle o czym gadać.

Dziś kończę 33 lata i czuję się wspaniale. Robię to co kocham i dzielę swoje wymarzone życie z tymi, których kocham i którzy kochają mnie. Znalazłam swój sposób na realizację i spełnianie marzeń, znalazłam swoje miejsca (tak, kilka) na ziemi i czerpię przyjemność z poszukiwania kolejnego. Za Chiny (to w moim przypadku doskonałe stwierdzenie) nie chciałabym mieć znów 20 lat. Znów musieć walczyć i błądzić (choć to nie tak, że teraz jest mi to obce), znów popełniać te wszystkie głupie błędy (których naukę jednak dziś doceniam), znów musieć (czy na pewno „musieć”?) udowadniać światu swoją wartość, znów szukać swojej drogi, zawracać z raz obranych, potykać się o przeciwności i wpadać w dołki.

Dziś kończę 33 lata i wciąż nie posiadłam wiedzy o uniwersalnych prawdach i nie mam pojęcia jak uszczęśliwić cały świat (szczęśliwie pogodziłam się z myślą, że WSZYSTKICH nie uszczęśliwię i przestałam usilnie próbować tego dokonać). Myślę jednak, że nauczyłam się dość dużo o własnych potrzebach, o tym co dla mnie dobre, o tym co mnie inspiruje i motywuje, o tym co odbiera siły. Nie wiem, czy gdybym spotkała 20 letnią siebie cokolwiek bym sobie doradziła, bo czy nie jesteśmy drogą, którą przeszliśmy? Czy trafiłabym w to samo miejsce, gdybym obrała kiedyś inną ścieżkę? Pytania te pozostaną bez odpowiedzi, gdyż chociaż mamy 2015 rok i Marty McFly powinien niedawno wylądować, to nie umiemy podróżować w czasie i raczej nigdy nie spotkam młodszej siebie. Dlatego bez strachu, że coś we własnej historii popsuję, w ramach zabawy urodzinowej, opowiem Wam co bym chciała wiedzieć jako 20 latka.

Moje 33 rady dla młodszej mnie:

 1. Podróżuj solo.
 2. Wyjedź na studia (chociaż część) do innego kraju.
 3. Pracuj za granicą.
 4. Ucz się języków.
 5. Dużo czytaj.
 6. Nie bój się popełniać błędów.
 7. Nigdy nie myśl o swoich marzeniach, że są zbyt szalone by podjąć próbę ich spełnienia.
 8. Nie poddawaj się w dążeniu do tego, na czym naprawdę Ci zależy.
 9. Nie trać czasu na robienie rzeczy, których nie lubisz, jeśli w żaden sposób nie zbliżają Cię do możliwości robienia tego, co lubisz.
 10. Zawsze mów głośno o tym, że się na coś nie zgadzasz.
 11. Bądź uczciwa wobec siebie. Zawsze! I pamiętaj, że Twoje uczucia są ważne.
 12. Nie oczekuj szybkich efektów swojej pracy.
 13. Bądź a nie miej, przestań kupować rzeczy, których nie potrzebujesz.
 14. Pracuj na siebie, zmiast na innych.
 15. Nie marnuj czasu na ludzi, którzy Cię wykorzystują/oszukują. Nie trać czasu i energii na nienawiść. Naucz się odchodzić.
 16. Nie trać czasu na nikogo, komu musisz udowadniać swoją wartość.
 17. Uprawiaj więcej sportów.
 18. Nie daj sobie wmówić, że coś musisz, że coś wypada, a czegoś nie, że „tak trzeba”.
 19. Pracuj ciężko, ale nie żałuj sobie przyjemności.
 20. Słuchaj krytyki życzliwych ludzi.
 21. Nigdy nie żałuj czasu ani energii dla prawdziwych przyjaciół.
 22. Nie bój się zmian. Nie daj sobie wmówić, że jest na nie za późno.
 23. Nie spiesz się. Z niczym.
 24. Regularnie się badaj.
 25. Nie załamuj się, gdy nagle zawali się cała Twoja rzeczywistość. Przeżyjesz nie jeden taki koniec świata i z każdego wyjdziesz silniejsza.
 26. Wierz w siebie- bo jak nie Ty, to kto?
 27. Zrozum, że szczęście to wybór. Twój wybór.
 28. Łap szanse, które podrzuca Ci los.
 29. Pozwól sobie na łzy. Nie daj sobie wmówić, że to wstyd okazywać emocje.
 30. Nie bój się być inna, robić (lub nie) po swojemu.
 31. Nigdy nie myśl, że coś jest na zawsze.
 32. Jeśli nie wiesz co robić, rób to co lubisz.
 33. Nie bądź taka poważna, życie bywa zupełnie niepoważne.

A teraz wybaczcie, wyłączam komputer i idę świętować!


Podoba Ci się? Daj lajka, podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

By Pojechana, 26 listopada 2015 Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
 • 87

Pojechana

Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

87 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!