10 rzeczy, które musisz zrobić w Szanghaju 48 komentarzy


Szanghaj to jedno z największych miast na świecie, najludniejsze miasto Chin, największe chińskie centrum gospodarcze i finansowe, najważniejszy węzeł komunikacyjny Republiki Ludowej z trzecim, co do wielkości, portem morskim na świecie. Ma jedną z najdłuższych linii metra na świecie i najdłuższą linię kolei magnetycznej, która osiąga prędkość 431 km/h. W finansowej dzielnicy Pudong w oszałamiającym tempie rosną wieżowce ścigające się o miano najwyższego na świecie. Szanghaj to jednak nie tylko chłód stali i szkła i przepych najdroższych butików, to również buddyjskie świątynie pachnące drzewem sandałowym, gwar Starego Miasta, romantyczne uliczki wodnych miast i soczysta zieleń miejskich ogrodów. To miasto o bogatej przeszłości i obiecującej przyszłości, pełne kontrastów i ciekawych historii. Z której strony je podejść, co zobaczyć, gdzie skierować swoje kroki, by podczas krótkich odwiedzin poznać je jak najlepiej, dowiedzieć się jak najwięcej?


Lista 10 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Szanghaju:

  • Zobaczyć panoramę miasta z perspektywy chmur. Do wyboru jest taras widokowy na 100. piętrze Szanghajskiego Światowego Centrum Finansowego (SWFC), na 88. piętrze Jin Mao Tower i w najwyższych kopułach Perły Orientu- 4. wieży telewizyjnej świata. Widoki są niesamowite: mrowisko wieżowców ciągnące się po horyzont, poprzecinane pajęczyną autostrad, przedzielone wstęgą rzeki. W cenie biletu na wieżę telewizyjną jest dodatkowo wstęp do Muzeum Starego Szanghaju z figurami woskowym, do którego również warto wstąpić.

atrakcje Szanghaju

  • Przywitać nowy dzień z mieszkańcami Szanghaju ćwiczącymi Tai Chi na Bundzie- nabrzeżnej promenadzie biegnącej wzdłuż prawego brzegu Huangpu. Za plecami rząd postkolonialnych budynków mieszczących siedziby największych banków i luksusowych hoteli, przed oczami pocztówkowy widok na las wieżowców po przeciwnej stronie rzeki, w uszach tradycyjna muzyka towarzysząca ćwiczącym. Jeszcze tylko parowane bułeczki baozi popite gorącym mlekiem sojowym na śniadanie i można zaczynać dzień.
  • Odwiedzić Centrum Panowania Miasta. Gmach Urban Planning Exhibition Centre znajduje się w samym sercu Szanghaju, na Placu Ludowym. W jego wnętrzu obejrzeć możemy wystawy obrazujące historię miasta, jego rozwój i plany na przyszłość- interesująca jest zarówno treść, jak i forma: piękne stare zdjęcia, interaktywne mapy, trójwymiarowe kino i symulatory. Niemal całą powierzchnię 4-tego piętra zajmuje największa na świecie makieta miasta- Szanghaj w 2020 roku.

Centrum Planowania Miasta

  • Poddać się zakupowemu szaleństwu na Nanjing Road- najdroższym deptaku handlowym Szanghaju. Jeśli nie poddać, to chociaż przyjść zobaczyć ocean głów płynący od sklepu do sklepu, usłyszeć tą wrzawę, wmieszać się w zachłyśnięty konsumpcjonizmem tłum.

Szanghaj

  • Zajrzeć na targi matrymonialne. To osobliwe wydarzenie ma miejsce w każde sobotnie przedpołudnie na tyłach ratusza i teatru (Plac Ludowy). Chińscy rodzice obwieszają ogłoszeniami reklamującymi ich niezamężne dzieci parkowe alejki. Na niektórych anonsach widnieje zdjęcie, każdy opatrzony jest dokładnym opisem- wyczytamy z niego wzrost, wagę, zarobki, wykształcenie, gdzie kandydat pracuje, czy ma samochód i mieszkanie. Przekonamy się tu, że w Chinach tradycja swatania jest wciąż żywa.
  • Przespacerować się wąskimi uliczkami dawnej Francuskiej Koncesji, wydzielonej z Szanghaju w 1844 roku przez słabnącą dynastię Qing. Dziś te kilka przecznic to pamiątka po czasach kolonialnych, z pięknymi fasadami budynków, rzędami platanów, klimatycznymi kawiarniami i butikami w europejskim stylu. Chwilę oddechu od wielkomiejskiego hałasu zapewnia założony przez Francuzów w 1909 roku Fuxin Park. Spotkamy tu mieszkańców puszczających latawce, tańczących przy dźwiękach muzyki sączącej się z przenośnych głośników, śpiewających przy akompaniamencie tradycyjnych chińskich instrumentów i grających w szachy.

Szanghaj

  • Podejrzeć walki świerszczy na ptasim targu. Spacerując po Szanghaju szybko się przekonamy, że Chińczycy mają słabość do hazardu, nielegalne karciane rozgrywki wpisały się bowiem na stałe w krajobraz miasta. Walki świerszczy to też doskonały pretekst do pieniężnych zakładów, a że tradycja tej owadziej rozrywki sięga czasów panowania dynastii Tang, na nic zdają się współczesne zakazy. Drażnione źdźbłem trawy świerszcze pokazują swą ruchliwość i waleczność, od których zależy szansa w walce i wysokość stawek. Dobry „zawodnik” to prawdziwy skarb.

atrakcje Szanghaju

  • Pogrążyć się na chwilę w zadumie w Świątyni Nefrytowego Buddy. To niesamowite miejsce, w którym tradycje buddyzmu zderzają się z nowoczesnością miasta, przepych świątyni z biedą ulicy. Tu będziemy mieli okazję przypatrzeć się tradycyjnym obrzędom- w dymie kadzideł i cieniu majestatycznych rzeźb.

atrakcje Szanghaju

  • Zjeść pieczoną kaczkę w jednym z „pływających miast”. Tym, których bardzo goni czas polecam Qibao- poprzecinaną wodnymi kanałami osadę, którą wchłonął rozrastający się w szaleńczym tempie Szanghaj (prowadzi tu linia metra). Tym, którzy mają ochotę przez chwilę odetchnąć od zgiełku metropolii, polecam oddalone o godzinę drogi autobusem Zhujiajiao zwane Wenecją Szanghaju. Kamienne uliczki i mostki, spod których co i raz wyłania się spiczasty bambusowy kapelusz gondoliera, nadają temu miejscu wyjątkowo romantyczny charakter.

Qibao

  • Napić się zielonej herbaty w tradycyjnej chińskiej herbaciarni. Najlepiej w tej najstarszej, usytuowanej w centrum Starego Miasta herbaciarni Huxingting, do której prowadzi słynny Zygzakowaty Most- jego wyjątkowa konstrukcja miała odpędzać drogę złym duchom. Przy okazji warto wstąpić do Ogrodów Yu Yuan, których kamienne labirynty pamiętają czasy dynastii Ming, a fantazyjna zieleń zapewnia chwilę odpoczynku od tłumów Starego Miasta. Na deser po zwiedzaniu można się skusić na tradycyjną babeczkę z jajkiem.

atrakcje Szanghaju

Poza listą wymienię jeszcze jedną atrakcję- Bund SightseeingTunnel. Poza, bowiem atrakcyjność tego tunelu pod Huangpu jest często kwestionowana. Muzyka rodem z Odysei Kosmicznej, odgłosy z elektronicznych zaświatów, migające światła, kiczowate makiety strachów i wizualizacje rekinów. Festyn w typowo chińskim stylu i właśnie dlatego, że takie rozrywki są charakterystyczne dla obywateli Państwa Środka, warto go moim zdaniem zobaczyć.

Jeśli potraktujemy powyższe punkty jako plan wycieczki, możemy mieć pewność, że poczujemy klimat tego tętniącego życiem miasta. Dodatkowo polecam zgubić się- tak, zgubić! Zajrzeć na osiedla kilkudziesięciopiętrowych mrówkowców i w ciasne, zapomniane uliczki gdzie stół i maszyna są zakładem krawieckim, a krzesło i młotek szewskim. Przysiąść na krawężniku, zamknąć oczy i posłuchać jak bije serce Szanghaju.

Jeśli interesuje Was zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Chin, w tym Szangahaju, w ramach wycieczki zorganizowanej, polecam zapoznanie się z programem biura podróży Rainbow dostępnym na ich stronie internetowej.

Szanghaj

Gdzie spać w Szanghaju?

Często pytacie mnie o rekomendacje noclegów w Szanghaju, wyszukałam więc dla Was polecane przez podróżników hostele w dobrej lokalizacji i przystępnej cenie:

Udanej wizyty!


Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.


O Aleksandra Świstow

Dziennikarka i socjolożka, uzależniona od pisania pasjonatka podróży, miłośniczka gór i rozgadana pilotka wycieczek do Azji. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 40 krajów, mieszkała w Angli, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 komentarzy do “10 rzeczy, które musisz zrobić w Szanghaju