Bajka o Górach Stołowych 13 komentarzy


Za lasami, za rzekami, za kilkoma pagórkami, tam gdzie zmęczone dłonie wieczności dla zabicia czasu skalne stwory rzeźbią, przycupnęła wieś o wdzięcznej nazwie Pasterka, którą, z uwagi na jej maleńki rozmiar i miłe usposobienie mieszkańców, pastereczką zwać by się chciało. W zielonych ścianach chatki na skraju łąki, przy drogi końcu, schronienie znaleźli wędrowcy. „Witamy na końcu świata” w drzwiach usłyszeli i za dobrą wróżbę na czas swoich górskich wędrówek powitanie to wzięli.

Gdy chłody poranka słońce rozgoniło, ruszyli przez soczyste zielenią łąki i malowane złotem skoszonych zbóż pola. Świerkowymi lasami i jesiennymi wrzosowiskami ku  Szczelińcu Wielkiemu- królestwu skalnych stworów szli. W krainie tej małpoludy olbrzymie, kwoki i wielbłądy przysiadły na skraju urwiska, a nad nimi, na tronie skalnym Liczyrzepa zasiadł by widoków sudeckich strzec.

U stóp Szczelińca czerwone dachy w promieniach słońca świecą- Karłów miejscowość nazwę nosi. Kobieta, co butle złotego trunku podaje, całkiem słusznego jest rozmiaru, nie ma więc przesłanek by pod adresem „7 Karłów” Królewny Śnieżki szukać. Lecz w polu za wioską, na balach siana wędrowcy odnajdują radość i beztroskę z lat dziecięcych pamiętaną. Jednak jest w Górach Stołowych magia.

Jeszcze tylko w labiryntach Błędnych Skał sensu istnienia, drogi i celu nie zgubić, zwinnie wąskimi korytarzami skalnego miasta się przecisnąć, oscypkiem z żurawiną się posilić i w stronę dzikich Broumowskich Ścian i czeskiej Koruny pomaszerować. Tam skalne koty, żółwie, wiewiórki, jaszczurki i zające w gęstwinie jeżyn kolejne stulecia na cud ożywienia czekają. Las urodzajem grzybów w swe wrota mchem porośnięte zaprasza, karczma, na skraju koniczyną szczęśliwego pola, czeskim piwem wędrowców raczy.

 A najbardziej magiczne w tej opowieści jest to, że to wcale nie bajka.

Sudety

Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki

Błędne Skały

Góry Stołowe


Niedosyt sudeckich zdjęć? Zapraszam!

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.


O Aleksandra Świstow

Dziennikarka i socjolożka, uzależniona od pisania pasjonatka podróży, miłośniczka gór i rozgadana pilotka wycieczek do Azji. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 40 krajów, mieszkała w Angli, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 komentarzy do “Bajka o Górach Stołowych