Back to home
Polska, rower

Wielkanoc w Puszczy Białowieskiej

Tradycje świąteczne w naszej kulturze są bardzo jedzono- siedzone. Jako, że ta forma spędzania wolnego czasu nie do końca mi odpowiada, a specjalnych pretekstów do spotkań z rodziną nie potrzebuję, moją tradycją stało się szukanie drogi ucieczki od świątecznego stołu. Wielkanocną porą w 2012 roku, opatulona w ciepłe ciuchy, dosiadłam napędzanych siłą mięśni dwóch kółek i ruszyłam szukać wiosny w Puszczy Białowieskiej. Jej pierwsze oznaki nieśmiało przebijały się przez gruby dywan zeszłorocznych liści, wilki i łosie dumnie spacerowały w zagrodach rezerwatu, a spotkany na leśnej polanie Pan Żubr łypał na mnie spode łba czarnym jak smoła okiem, zazdrosny o pełne zachwytu spojrzenia, którym obdarowałam jego towarzyszkę Panią Żubr.

żubr

Niestety nie odczułam żadnych szczególnych fluidów (może dlatego, że już byłam przepełniona pozytywną energią)  w prasłowiańskim Miejscu Mocy. Z zimowymi jeszcze temperaturami (przez chwilę nawet padał śnieg!) doskonale poradziła sobie zupa rybna ucha i pielmienie popite grzanym piwem.

szlaki rowerowe w Puszczy Białowieskiej

Szlaki rowerowe w Puszczy Białowieskiej są zróżnicowane pod względem długości i trudności: jedne prowadzą utwardzonymi drogami, inne błotnistymi ścieżkami. Jest w czym wybierać, każdy znajdzie coś na swoje chęci i możliwości:

 • szlak czarny: Narewska – „Składnica Szypulowa (9km)
 • szlak zielony: Narewka – Masiewo – Narewka (36km)
 • szlak niebieski: Narewka – Masiewo (25km)
 • szlak czerwony: Białowieża – Narewka – Trześcianka (55km)
 • szlak niebieski: Hajnówka – Topiło – Hajnówka (42km)
 • szlak zielony: Białowieża – Dubicze Cerkiewna (41km))
 • szlak czerwony: Hajnówka – Czeremcha – Piaski (85km)

Ich dokładny opis znajdziecie tu szlaki rowerowe w rejonie Puszczy Białowieskiej.Wszystkie oferują piękne widoki, bliski kontakt z naturą i nieprzebrane zasoby świeżego powietrza. Świeżości powietrza nie uchwyciłam niestety zbyt wyraźnie na zdjęciach, ale całą resztę owszem :-)

Białowieża

Białowieża

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

żubr

Pojechana w Białowieży

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Białowieża

Miejsce Mocy

Miejsce Mocy

Białowieża

Puszcza Białowieska

Jak Wam się podoba taki świąteczny scenariusz? Mi się bardzo podobało i na pewno jeszcze na rowerowe turnee po Puszczy Białowieskiej wrócę.


Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.


Baner

By Pojechana, 25 marca 2013 Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
 • 6

Pojechana

Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

6 Comments
 • Zofia Kuryło
  2 kwietnia 2015

  Polecam Białowieżę :D

 • HikingTours
  2 kwietnia 2015

  Jaka niespodzianka ;) Właśnie mam w planach Podlasie – może nawet dokończenie podlaskiego szlaku bocianów.
  Strasznie fajnie że piszesz o naszym kraju że jest piękny. A że piszesz o moim rodzinnym Podlasiu to tym bardziej jest mi miło.
  Udanych Świąt
  Pzdr
  HT

 • Magda
  25 kwietnia 2016

  Mam wrażenie, że z uroków Puszczy Białowieskiej trzeba skorzystać jak najszybciej, bo nie wiadomo co się z nią stanie w niedługim czasie. A przecież to prawdziwy unikat na skalę europejską! Gratuluję uchwycenia jej piękna na fotografiach. Być może będzie to pomysł na przyszłoroczną majówkę. Od razu mam pytanie: znasz jakieś warte polecenia miejsce noclegowe w tych okolicach? W tym roku majówkę spędzam w Beskidzie Śląskim, dokładnie w tym hotelu http://beskid.bielsko.pl/. Może byłaś w tamtych okolicach i wskażesz mi jakieś atrakcje w regionie? Pozdrawiam!

 • WyprawyRoweLove
  6 marca 2017

  Widać, super wyprawa rowerowa. Nie bałaś się żubrów ? :)

 • tripsk
  16 maja 2017

  Puszcza Białowieska i Białowieża to rzeczywiście wyjątkowo dobre miejsca na wycieczkę rowerową.
  Fajne zdjęcia.

 • Anonim
  14 marca 2018

  Nie każdy starszak umie jerźdzxić. Taak wiem, można wypożycvzyć w tandemie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!