Back to home
Azja, Chiny, życie w Chinach

Wschód spotyka Zachód

Chiny są ze swojej natury niemal kontynentem. Żeby rzetelnie opowiedzieć o różnicach między kulturą chińską a zachodnią, należałoby napisać książkę, a najlepiej kilka pękatych tomów. Od kiedy w moje ręce wpadła mała książeczka „Wschód spotyka Zachód” („East meets West”), będąca zbiorem kilkunastu grafik autorstwa dorastającej w Chinach i mieszkającej od lat w Europie Yang Liu, rozumiem, że najlepszym sposobem na podjęcie tego trudnego tematu, jest potraktowanie go z lekkim przymrużeniem oka. To, co czasem ciężko ująć w słowa, zostało wyrażone poprzez proste i czytelne symbole graficzne. Dodatkowo, by ułatwić interpretację wszystkim, dla których będzie to pierwsze zetknięcie z chińską kulturą, opatrzyłam rysunki krótkim komentarzem. Zapraszam Was zatem w imieniu Yang Liu i własnym na spotkanie ze Wschodem!

STYL ŻYCIA

styl_zycia

Kultura Wschodu jest bardzo kolektywna, Chińczycy wszystko robią w grupie i tak samo. Coraz bardziej doceniany na Zachodzie indywidualizm nie jest tu dobrze postrzegany, a pojęcie przestrzeni prywatnej jakby nie istniało. W sklepie czujesz na karku oddech sprzedawcy, kolega z pracy bez skrępowania zagląda przez ramię w monitor komputera-  Europejczyk w Chinach ciągle ma wrażenie, że wszyscy stoją za blisko. W Europie myślimy w kategoriach „ja”, „mnie”, „moje”, w Chinach liczy się wspólnota.

EGO

ego

Ego Zachodu vs. Ego Wschodu- tu chyba nie potrzeba żadnego komentarza.

DZIECI

dzieci

W Chinach wielką rolę w  wychowywaniu dzieci odgrywają dziadkowie, zajmujący się wnukami i domem. Zadaniem młodych rodziców jest zapewnienie środków na utrzymanie całej 5- osobowej rodziny.

CODZIENNOŚĆ SENIORA

codziennosc_seniorow

W Europie emerytury są bardzo zróżnicowane w zależności od kraju, ale… są. Starość kojarzy nam się ze spokojem, ciszą i odpoczynkiem, spacerami z jamnikiem, łowieniem ryb i pielęgnacją grządek na działce. W Chinach dziadkowie zajmują się wnukami na pełen etat. Niania? Po co komu niania?

IMPREZA

impreza

Na chińskich imprezach tańczy się za ręce w kółeczku lub śpiewa karaoke (oczywiście grupowo).

ULICE W WEEKEND

soboty_na_ulicach

Europa najchętniej ucieka na weekend za miasto, Chiny wylegają na ulice by wspólnie tańczyć, śpiewać, uprawiać sporty, grać w karty, jeść, robić zakupy.

W RESTAURACJI

w_restauracji

Chińczycy wszędzie chodzą grupą i zawsze są głośno. Nie tylko w restauracji, również w sklepie, autobusie, u lekarza, w górach.

WYRAŻANIE OPINII

wyrazanie_opinii

W Europie chociaż udajemy, że doceniamy szczerość (nawet mamy pojęcie „konstruktywna krytyka”). Na Wschodzie źle widziane jest mówienie negatywnych rzeczy, podejmowanie problematycznych tematów czy ocenianie kogoś, dlatego Chińczycy stali się mistrzami wymijających odpowiedzi i owijania w bawełnę.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

rozwiazywanie-problemow

W Chinach nie wypada nikogo krytykować ani mówić o problemach, jak je zatem rozwiązywać? No właśnie…

ZMARTWIENIA

zmartwienie

Skoro problemów nie ma na afiszu (bo przecież nie wypada) należy przyjąć pozytywny wyraz twarzy. Chińczycy są zawsze uśmiechnięci. Nie zawsze szczerze, ale czy lepsze jest nasze permanentne narzekactwo? Na Wschodzie o osobistych zmartwieniach się nie mówi.

POGODA A NASTRÓJ

pogoda_nastroj

Duży wpływ na nastrój Europejczyków ma pogoda. Chińczycy (powtarzam po raz kolejny) są uśmiechnięci zawsze, nawet gdy pada.

KONTAKTY

znajomosci

Chińczyków jest kilka miliardów jednak wciąż ma się wrażenie, że wszyscy się znają. A to w skutek tego, że im wystarczy kilka sekund w tym samym autobusie by zacząć ze sobą rozmawiać jak starzy znajomi. Są przy tym dla siebie bardzo serdeczni (nie wypada przecież krytykować nikogo) i uśmiechnięci (jak zawsze).

SZEF

szefostwo

W Chinach szef ma zawsze rację. Koniec, kropka. Bez dyskusji.

PRYSZNIC

czas_kapieli

W Chinach nie ma zwyczaju brania orzeźwiającego porannego prysznica, kąpieli zażywa się wieczorem.

BÓL BRZUCHA

bol_brzucha

W Europie ból brzucha leczymy wygazowaną colą, w Chinach w przypadku żołądkowych dolegliwości, zostaniemy poczęstowani wrzątkiem. Często podawany jest do posiłków w celu usprawnienia procesów trawiennych.

3 POSIŁKI

posilki

Chińczycy wszystkie posiłki spożywają na ciepło, ich tradycyjne śniadanie to rosół z mięsem, warzywami, makaronem i jajkiem na twardo. Na obiad też często jedzą zupę. Na kolację też. O jajecznicy i kanapkach możesz zapomnieć- pieczywo bez cukru, sery i wędliny to rzadko dostępne i mało znane produkty.

PUNKTUALNOŚĆ

punktualnosc

Punktualność nie jest najmocniejszą stroną wschodniej kultury. I to nie tylko w kontaktach personalnych, również rozkłady pociągów, autobusów, etc. są często traktowane … umownie.

TRANSPORT

ewolucja_sposobu_transportu

Podczas kiedy w Europa w trosce o zdrowie, ekologię i czas (korki!) coraz chętniej przesiada się na rower, Chińczycy zamieniają dwa koła na symbol dobrobytu jakim jest samochód.

IDEAŁ PIĘKNA

ideal_piekna

W Europie brązowa od słońca skóra symbolizuje udane wakacje, relaks na łonie natury (pośrednio jest więc oznaką dobrobytu bo kto jak nie bogaty ma czas wygrzewać się na słońcu?), tymczasem dla mieszkańców Wschodu, opalenizna to wyróżnik biedoty trudniącej się pracą na świeżym powietrzu, a ideałem piękna jest jasna skóra. W Europie brązujące pudry, solarium i samoopalacze, w Azji kosmetyki wybielające.

KOLEJKI

kolejka

W Chinach pojęcie „kolejka” wydaje się nie istnieć. Niby wszyscy grzecznie ustawiają się w wężyk na peronie, przystanku, przed sklepem, ale wystarczy by otworzyły się drzwi a fala ciał napiera do przodu.

TURYSTA

podrozowanie

Spróbuj wyobrazić sobie chińskiego turystę- co widzisz? Tysiące fleszy prawda? Dodałabym jeszcze jednokolorowe czapeczki i obowiązkowo przewodnika z megafonem.

WYOBRAŻENIA O INNYCH

wyobrazenie_innych

Wyobrażając sobie siebie nawzajem wiąż posługujemy się stereotypami.

TRENDY

trendy

Natomiast nowe trendy czerpiemy od siebie nawzajem :-)

 

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

 

By Pojechana, 8 grudnia 2012 Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
  • 20

Pojechana

Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

20 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!