Back to home
Azja, Chiny, życie w Chinach

Święta po kantońsku

Chiński kalendarz nie uwzględnia Bożego Narodzenia z prostej przyczyny, iż świąt tych się tu nie obchodzi. Są jednak czapki Mikołaja na głowach sprzedawców i zimowe wyprzedaże, są sztuczne choinki na ulicach i bombki na palmach, a czasem nawet w metrze „Last Christmas” poleci. Święta przybierają tu karykaturalną formę zabiegu marketingowego,  jeszcze większego niż zwykle szaleństwa zakupów, z nie do końca jasnego powodu bo nikt tu nikomu w grudniu nie wręcza prezentów.

Kanton

W Polsce święta to dla nas- ateistów po prostu czas spędzony z najbliższymi, poprzedzony próbami odgadywania ich gwiazdkowych zachcianek i pragnień. W Chinach oznaczały przedłużony weekend (w prezencie od firmy), na który pojechaliśmy super-hiper szybkim pociągiem do Kantonu (Guangzhou) czyli 4-tego pod względem wielkości miasta w Chinach.

Kanton przywitał nas chłodno, bo spadkiem temperatury o kilka stopni- tych kluczowych, kiedy z chłodno robi się zimno, na co (oczywiście) nie byliśmy zupełnie przygotowani.  To rozwiązało problem pomysłów na prezenty- w wyniku zaistniałego szoku termicznego postanowiliśmy obdarować się nawzajem cieplejszą garderobą.

Kanton

Odpowiednio już odziani, wybraliśmy się w wigilijne popołudnie na Górę Baiyun (Białych Obłoków) by podziwiając panoramę miasta, wypić piwko za pomyślność naszych najbliższych. Kanton przykryty był białą chmurą (może stąd nazwa góry?) i trzeba było mocno wytężać wyobraźnię żeby zobaczyć zarys wieżowców (co ze względu na poziom zanieczyszczenia powietrza w Chinach nie jest niczym nadzwyczajnym), ale słoneczna aura sprzyjała piknikowaniu. Wieczorem, w ramach pamięci o wigilijnym karpiu (którego nie lubimy), zjedliśmy sushi i… to by było na tyle w kwestii świątecznych akcentów.

Kanton

Jaki jest Kanton? Pozwólcie, że opowiem Wam za kilka dni, gdy wrócimy  z naszych, tym razem sylwestrowych, mini wakacji. Powiem Wam na razie tylko, że bardzo nas się spodobał. A teraz idę już cieszyć się Bangkokiem!

 

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

By Pojechana, 30 grudnia 2012 Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
  • 3

Pojechana

Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

3 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!