Back to home
Europa, Polska, rower

Warmińsko- mazurska rowerówka

Znacie stwierdzenie, że za pieniądze nie można kupić szczęścia ale rower już tak, a to naprawdę blisko? Coś w tym jest. Rower jest dobry bo… jest dobry i tani. Bo daje poczucie niezależności i swobody. Większy zasięg niż nogi i lepszą możliwość przeżywania, doświadczania niż bardziej zmechanizowane środki transportu takie jak samochód, pociąg itp. Rowerem równie fantastycznie zwiedza się zatłoczone miasta jak i pokonuje bezkresną głuszę. Rower jest super i będę Was, moi drodzy czytelnicy, starać się zarażać rowerową miłością.

Na pierwsze rowerowe danie polecam majówkową trasę przez Warmię i Mazury (dzięki Chris za przygotowanie!)

Iława – Siemiany – j. Jeziorak – Miłomłyn – Niedźwiady – j. Isąg – Olsztyn – j. Wadąg – Barczewo – Łajs – j. Kośno – Nidzica

Wabikiem niech będą koszty rajdu:

 • pociąg z biletem na rower: 114 zł (ale nie dziw się jeśli sprzedano ci bilet na rower a wagonu rowerowego brak- to powszechne zjawisko, postaw go po prostu na końcu ostatniego wagonu),
 • noclegi: 165 zł,
 • wyżywienie: zależy kto ile je :-)

i… zdjęcia!

Dzień 1

Rano wsiadamy w Warszawie w pociąg i po kilku długich godzinach jesteśmy w Iławie skąd ruszamy w pierwszą 61 kilometrową trasę do Miłomłyn. Po drodze mijamy Jezioro Jeziorak- jest pięknie. Bardzo żałujemy, że woda jest jeszcze taka zimna. Dzisiejszą noc spędzimy w malowniczo położonym ośrodku prowadzonym przez księży w Iławkach (oddzielny domek dostały panie, oddzielny panowie- koszt 20 zł/osoba).

mapa trasy

Dzień 2

Poranny relaks nad jeziorem i śniadanie na pomoście. Dzisiaj do przejechania mamy 56km przez cały dzień a po drodze jeziora, lasy i piękne trasy- duuużo czasu na odpoczynek. Nocujemy w Olsztynie w schronisku młodzieżowym (25 zł/osoba + 3 zł/rower).

mapa trasy

Dzień 3

Rano jedziemy do największego parku linowego w Europie, którego nazwa mówi sama za siebie: Hardcore. Po skoku na wahadle z wysokości 4 piętra 62 km trasy to pikuś. Po drodze malownicze krajobrazy. Jeszcze zakupy w ostatnim sklepie w Nowej Wsi i docieramy do Łajsu gdzie spędzimy dzień 4 i 5 wygrzewając się na pomoście, pływając kajakami, śpiewając przy ognisku i eksplorując na rowerach leśną dzicz.

mapa trasy

Dzień 6

Po wczesnym obiedzie wyruszamy w ostatnią, 38 kilometrową trasę, kierując się do Nidzicy gdzie zatrzymuje się pociąg „mknący” w stronę Warszawy.

mapa trasy

Wybierając się na rowerowy rajd po Warmii i Mazurach zabierz koniecznie:

 • kurtkę przeciwdeszczową (pogoda bywa kapryśna),
 • środek na komary (komary lubią jeziora albo na odwrót),
 • oświetlenie roweru (w lesie zmierzch zapada bardzo niespodziewanie),
 • wodę, prowiant i scyzoryk (sklepy w lesie należą do rzadkości a głodny rowerzysta to powolny rowerzysta!),
 • plastry, bandaż, wodę utlenioną (na wszelki wypadek),
 • dobry nastrój (szczególnie przydatny gdy zgubisz drogę),
 • MAPĘ!!! (najlepiej wojskową- na nich jest zaznaczona każda, absolutnie każda leśna ścieżka).

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.

By Pojechana, 10 maja 2012 Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".
 • 14

Pojechana

Człowiek od rzeczy niemożliwych, menadżerka, przedsiębiorczyni, dziennikarka, pasjonatka podróży, miłośniczka gór i cienia palm. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła ponad 50 krajów, mieszkała w Anglii, Chinach i Francji. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".

14 Comments
 • odkrywacswiat.pl
  30 kwietnia 2014

  Byłaś w naszej Iławie ? :) Zapraszamy ponownie w te rejony! Pozdrawiam :)

 • Złap trop
  1 maja 2014

  O nasze rejony :) Polecamy, polecamy bardzo fana trasa rowerowa!

 • Romana
  18 września 2015

  Byliśmy wiele lat temu na „rowerówce” na Mazurach i Warmii, dzień w siodełku wynosił ok 60 km, rekordem było 102, ale wtedy padliśmy ze zmęczenia ( dosłownie) . Rozbudziłaś nostalgię i chyba zrobię sobie jeszcze we wrześniu kótkie wakacje na Mazurach. Póki ciepło i kolorowo…

  • http://hotelmarinaclub.pl
   21 września 2015

   Mazury mają wiele ciekawych zakątków, wiele nieodkrytych i mniej rozreklamowanych miejsc jest na Warmii. Przy okazji odrywania warto zajrzeć do hotelu Marina koło Olsztyna, by odetchnąć w spa, ale tez dotknąć dzikiej okolicy.

 • Ewa
  7 grudnia 2016

  Świetna propozycja wycieczki! Jak kiedyś w podobny sposób spędziłam czas w Mrągowie. Uwielbiam Mazury. Ten klimat i tutejsze życie jest niesamowite!

 • Wika | Pokoje Wilkasy
  7 grudnia 2016

  Mazury w sezonie zawsze spoko . A teraz z Wrocławia jest nawet bezpośredni do Giżycka! Poza rowerem warto też wybrać się na żagle – to jest klimat!

 • Joszka
  20 grudnia 2016

  Super poradnik. Muszę kiedyś spróbować taki rajd sobie zorganizować. Teraz jadę na Mazury, ale na pewno to nie na tę pogodę. Rajdy trzeba odłożyć na wiosnę ;).

 • Marcin
  29 listopada 2017

  Bardzo ciekawa trasa. Mazury to idealne miejsce na tego typu aktywny wypoczynek. Zdecydowanie muszę się tam wybrać w przyszłym roku.

 • Agusto
  2 grudnia 2017

  O! Widzę, że na Mazury można nie tylko na żagle. Fajna wyprawa :)

 • Maja Travels
  6 maja 2018

  Właśnie myślę o jakiejś wycieczce rowerowej po Mazurach, skorzystam z Twoich propozycji :)

 • Karczma Bartbo
  29 października 2018

  W czasie kolejnej wycieczki zapraszamy na postój do Karczmy Bartbo ;)

 • IwonaS
  23 sierpnia 2022

  Haha, tego powiedzonka z pieniędzmi nie słyszałam, ale trudno się nie zgodzić. Też kocham rower, rolki, hulajnogę elektryczną – właściwie każdy sprzęt, dzięki któremu mogę się wychillować i odpocząć na świeżym powietrzu. Ty tylko rowerem jeździsz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do Pojechańców!

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj raz w tygodniu list z wskazówkami dotyczącymi jednego z Pojechanych kierunków podróży lub rady, jak zrobić sobie fajne życie. Weź udział w ekskluzywnych konkursach z nagrodami tylko dla Pojechańców.

 

Kliknij TU i zapisz się do newslettera!