Plitvickie Jezera 10 komentarzy


Tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie. Plitvickie Jeziora są piękne bo… są piękne. I można dużo mówić o tłumach turystów, kolejkach po nędznego hot-doga za fortunę, drogich biletach,  zadeptanych ścieżkach i rejsach dla emerytów. Nic jednak nie umniejszy ich piękna. Nic nie powstrzymuje też, by zboczyć z głównej trasy i po krótkim marszu rzadko odwiedzanym brzegiem (wszyscy turyści płyną teraz wodnym tramwajem) przysiąść na zwalonym drzewie i popijając ciepłe Karlovaćko zachwycić się naturą aż wzruszenie w gardle stanie.

Park Narodowy Plitvice (najstarszy park narodowy w Europie) znajduje się na liście światowego przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. Na obszarze przeszło 300 km2, 16 jezior miesza swoje turkusowe wody licznymi wodospadami i kaskadami. Wszystkie odcienie błękitu i zieleni. Tajemnica niespotykanych kolorów tkwi w krasowym wapiennym podłożu i czystości wody, która uderzając o skały, tworzy mikrokryształy zatrzymujące się na mchu i roślinach. W wyniku tego, trwającego latami procesu, rośliny kamienieją budując siatkę kanałów pomiędzy jeziorami- magiczne miejsce! Warto odrobinę zboczyć z drogi jadąc na chorwackie wybrzeże. A zresztą, zobaczcie sami!


Nie chcesz przegapić żadnego wpisu? Kliknij TU i zapisz się do newslettera!

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy.


O Aleksandra Świstow

Dziennikarka i socjolożka, uzależniona od pisania pasjonatka podróży, miłośniczka gór i rozgadana pilotka wycieczek do Azji. Laureatka Travelerów National Geographic Polska w kategorii Blog Roku. Odwiedziła 40 krajów, mieszkała w 3, by w końcu znaleźć swój dom (choć wciąż nie wie czy na stałe) we francuskich Alpach. W czerwcu 2015 ukazała się jej debiutancka książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin".


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 komentarzy do “Plitvickie Jezera